– Na mocy znowelizowanej 15 lutego 2023 r. ustawy o obniżce cen ciepła Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (KPEC) przekazało nam w ostatnich dniach korekty faktur za ciepło za styczeń i luty br. Związaną z tym obniżkę kosztów ciepła za wskazane miesiące Spółdzielnia ma rozliczyć z KPEC przy regulowaniu najbliższych zobowiązań – przekazała mieszkańcom SM „Budowlani”.
W piśmie mowa o znowelizowanej Ustawie z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak w podobnym komunikacie informuje SM „Zjednoczeni”, KPEC zastosował w fakturach upust uwzględniający bonifikatę rządową, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy. Na jak wysokie zwroty mogą liczyć mieszkańcy i kiedy powinni się ich spodziewać?
– Zwrot Państwu tych środków wiązałby się z koniecznością wykonania dodatkowego rozliczenia (poza rozliczeniem okresowym). Koszty takiego rozliczenia przewyższałyby wartość zwracanych Państwu środków, które wynoszą średnio dla całych zasobów 0,64 zł/m2 powierzchni ogrzewanej. Uznając takie postępowanie za nieuzasadnione ekonomicznie (niegospodarne) podjęliśmy decyzję, że wartość korekty za styczeń i luty 2023 r. zostanie uwzględniona w ramach najbliższego rozliczenia okresowego – przekazuje SM „Budowlani”.
W ogólnych komunikatach inne spółdzielnie nie podają średnich wartości zwrotu, ale podobnie nie planują przygotowywać oddzielnych rozliczeń z tej okazji. – Związaną z tym obniżkę kosztów Spółdzielnia rozliczy z KPEC przy regulowaniu najbliższych zobowiązań płatniczych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami wszelkie korekty kosztów są na bieżąco uwzględniane dla poszczególnych budynków – informuje Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Również SM „Zjednoczeni” informuje, że korekty, te i ewentualne przyszłe, zostaną rozliczone w bieżącym okresie rozliczeniowym mediów.
