MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska informuje, jak powinny przebiegać - to musisz wiedzieć

OPRAC.: MIKIR
W Polsce za pobór abonamentu RTV odpowiedzialna jest Poczta Polska, która dysponuje uprawnieniami do przeprowadzania kontroli wśród obywateli. Kontrole te mają na celu weryfikację, czy właściciele odbiorników radiowych i telewizyjnych regulują należne opłaty. Kontrole nie będą przeprowadzane przez zwykłych listonoszy, lecz przez wykwalifikowanych pracowników Centrum Obsługi Finansowej. Zobacz, jak przebiegają kontrole, jakie prawa mają kontrolerzy Poczty Polskiej oraz jakie kary mogą nakładać >>>
W Polsce za pobór abonamentu RTV odpowiedzialna jest Poczta Polska, która dysponuje uprawnieniami do przeprowadzania kontroli wśród obywateli. Kontrole te mają na celu weryfikację, czy właściciele odbiorników radiowych i telewizyjnych regulują należne opłaty. Kontrole nie będą przeprowadzane przez zwykłych listonoszy, lecz przez wykwalifikowanych pracowników Centrum Obsługi Finansowej. Zobacz, jak przebiegają kontrole, jakie prawa mają kontrolerzy Poczty Polskiej oraz jakie kary mogą nakładać >>>pixbay, zdj. ilustracyjne
W Polsce obowiązek opłacania abonamentu RTV dotyczy milionów osób, jednak z danych wynika, że regularnie robi to jedynie co trzeci Polak. Ściągalność tej opłaty maleje z roku na rok, co skłoniło odpowiednie instytucje do podjęcia konkretnych działań. Jak informuje Business Insider Polska, na ulice wyruszają specjalni kontrolerzy, którzy mają za zadanie sprawdzić, czy Polacy rzeczywiście opłacają abonament RTV. Poczta Polska informuje o tym, jak powinna przebiegać kontrola. Czy musimy wpuszczać kontrolera do mieszkania?

Niska ściągalność abonamentu RTV

Niestety, w Polsce ściągalność abonamentu RTV jest bardzo niska. Wielu obywateli unika płacenia tej opłaty, co negatywnie wpływa na budżet mediów publicznych. Pomimo obowiązku rejestracji odbiorników, część ludzi tego nie robi, licząc na uniknięcie kontroli i ewentualnych kar.

Kraje z podobnym abonamentem RTV

Podobne opłaty obowiązują w wielu krajach na świecie. Do państw, gdzie również pobiera się abonament RTV, należą m.in.:

  • Niemcy
  • Wielka Brytania
  • Francja
  • Włochy
  • Japonia
  • Norwegia

W każdym z tych krajów abonament służy finansowaniu publicznych nadawców, którzy mają dostarczać treści wolne od komercyjnych wpływów.

Kontrola abonamentu RTV Poczty Polskiej

Kontrola płatności abonamentu RTV jest prowadzona przez kontrolerów Poczty Polskiej. Proces kontroli obejmuje wizytę kontrolera, który ma prawo wejść do mieszkania i sprawdzić, czy posiadamy zarejestrowane odbiorniki. Kontrole są często zapowiadane, choć mogą odbywać się również niespodziewanie.

Zobacz więcej informacji na temat kontroli abonamentu RTV - takie prawa ma kontroler. Wyjaśniamy, czy można go nie wpuścić do mieszkania. Sprawdzamy wysokość kar. Szczegóły w galerii:

Czym jest abonament RTV?

Abonament radiowo-telewizyjny (RTV) w Polsce jest opłatą, którą mieszkańcy są zobowiązani wnosić na rzecz publicznej radiofonii i telewizji. Opłata ta ma na celu finansowanie działalności Telewizji Polskiej (TVP) i Polskiego Radia, umożliwiając im realizowanie misji publicznej.

Środki z abonamentu są przeznaczane na produkcję programów informacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych oraz rozrywkowych, które mają zaspokajać potrzeby informacyjne i kulturalne społeczeństwa.

Ile wynosi abonament RTV?

Wysokość abonamentu RTV jest ustalana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i wynosi określoną kwotę miesięcznie za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. W 2024 roku stawka abonamentu wynosi 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik oraz 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub radioodbiornik i telewizor łącznie. Opłata ta jest obowiązkowa dla wszystkich gospodarstw domowych posiadających odbiorniki radiowe lub telewizyjne, z pewnymi wyjątkami. Zwolnienia z opłat przysługują m.in. osobom powyżej 75. roku życia, osobom niepełnosprawnym, kombatantom oraz bezrobotnym.

To może Cię zainteresować: Trwają dyskusje na temat przyszłości abonamentu RTV, co może sugerować, że w niedługiej przyszłości zostanie on zastąpiony nową formą opłaty. Zmiany w finansowaniu mediów publicznych nadchodzą wielkimi krokami. Kontrowersyjny abonament radiowo-telewizyjny ma zostać zastąpiony przez opłatę audiowizualną. Nowa forma finansowania mediów publicznych ma być bardziej efektywna w ściąganiu i obejmie szeroki zakres obywateli. Ile wyniesie nowa danina i kto będzie musiał ją płacić?

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski