Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie ciemno... Kiedy zostanie zniesiona zmiana czasu w Polsce? [8.04.2019]

sier
Zmiana czasu do likwidacji. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona..Wcześniej w konsultacjach społecznych około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jaki czas wybierze Polska - zimowy czy letni i jakie to będzie miało dla nas znaczenie?➤ Przeczytaj ➤
Zmiana czasu do likwidacji. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona..Wcześniej w konsultacjach społecznych około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jaki czas wybierze Polska - zimowy czy letni i jakie to będzie miało dla nas znaczenie?➤ Przeczytaj ➤ Pixabay
Koniec zmiany czasu w Europie! Parlament Europejski zdecydował we wtorek, 26 marca 2019, że należy znieść zmianę czasu w UE. To m.in. efekt konsultacji społecznych, w których udział wzięła rekordowa liczba mieszkańców UE (ok 4,6 mln). Zdecydowana większość opowiedziała się za tym, by w UE nie obowiązywała zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Czy to dobry pomysł? [Aktualizacja: Polska prawdopodobnie pozostanie przy czasie letnim].

W głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. We wtorek, 26 marca, Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Kiedy ostatni raz zmienimy czas w Polsce i jaką strefę czasową wybierzemy? PRZECZYTAJ:

Zmiana czasu do likwidacji. Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona..Wcześniej w konsultacjach społecznych około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jaki czas wybierze Polska - zimowy czy letni i jakie to będzie miało dla nas znaczenie?➤ Przeczytaj ➤

Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...

Zmiana czasu do likwidacji. Czas zimowy czy czas letni?

Komisja Europejska zakończyła konsultacje publiczne na temat zmian czasu w ubiegłym roku - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą. Około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jean-Claude Juncker zdążył szybko ogłosić, że to koniec zmiany czasu w Europie...

KE chce zakazać państwom członkowskim okresowych zmian czasu. Jak czytamy w wyjaśnieniu do przeprowadzanych konsultacji, nie miałoby to wpływu na wybór strefy czasowej, a poszczególne państwa członkowskie podejmowałyby ostatecznie decyzję o przyjęciu na stałe czasu letniego lub zimowego.

I tu właśnie zaczyna się kłopot. Czy Polska zostałaby na cały rok przy tzw. czasie letnim, czy zimowym? Wyjaśnijmy szybko:

  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Zmiana czasu. Wybieramy czas letni

Jeśli zostalibyśmy przy czasie letnim (ku temu skłania się Polska), to zimowe poranki mogłyby wyglądać nieco dziwnie...

Przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9. Przypomnijmy, że to rozwiązanie zaproponowali kilka miesięcy temu właśnie członkowie PSL (czas letni przez cały rok). Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

Zmiana czasu - czas zimowy przez cały rok

Opcja numer dwa: zostańmy przez cały rok przy czasie środkowoeuropejskim (tzw. czas zimowy). To rozwiązanie nie wszystkim może się spodobać. Urlop na Mazurach w drugiej połowie sierpnia? Słońce zajdzie ok 18.30. Mało interesująca opcja dla wczasowiczów. Czy naprawdę chcemy w okresie wakacyjnym o godzinę szybciej kończyć rowerowe wycieczki, zabawy nad wodą, spacery, grę w piłkę na plaży, itp.?

Przy jakim czasie zostanie Polska?

Warto wiedzieć. Przez lata badano wpływ zmiany czasu na różne czynniki. Co o tym pisze KE?

ENERGIA. Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są też zmienne w zależności od takich czynników jak położenie geograficzne.

ZDROWIE. Ustalenia dotyczące czasu letniego mają pozytywny wpływ polegający na większej ilości zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE. Jeśli chodzi o związek między ustaleniami dotyczącymi czasu letniego a wypadkami drogowymi dowody nie są niejednoznaczne. W zasadzie niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

ROLNICTWO. wydaje się, że z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

Stop Agresji Drogowej, odc. 7

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera