Xi umacniał stopniowo swoją pozycję od samego początku, od momentu kiedy stał się liderem Państwa Środka w 2012 roku. Obecna deklaracja zapisana w partyjnej konstytucji, a przyjęta przez zgromadzonych na kongresie oznacza, że jakiekolwiek wyzwanie wobec lidera będzie traktowane jako zagrożenie dla reguł partii.
Czytaj także: Korea Północna posiada broń biologiczną?
Kongres rozpoczął się w ubiegłym tygodniu i zaczął od trzygodzinnej przemowy lidera, który ogłosił filozofię chińskiego socjalizmu wchodzącego w „nowa erę”. Poprzedni chińscy przywódcy włączali swoje ideologiczne przemyślenia do konstytucji partii, ale żadnego z nich, poza Mao Zedongiem nie nazywali swojej filozofii „myślami”, które znajdują się na szczycie ideologicznej hierarchii.
Czytaj także: Wybory w Japonii. Zwyciężyła Partia Liberalno-Demokratyczna. Będą zmiany w konstytucji?
Teraz tego zaszczytu dostąpił Jinping , którego „myśli” będą studiowane w „nowej erze” Chin przez wszystkich członków partii komunistycznej. Wyrażenie „nowa era” oznacza w partyjnej mowie trzeci rozdział współczesnych Chin. Pierwsza miała miejsce za rządów Mao i oznaczała zjednoczenie zniszczonego w czasie wojny domowej kraju, druga oznaczała bogacenie się obywateli, było to pod rządami Deng Xiaopinga, natomiast trzecia, obecna to jeszcze większa jedność kraju, bogactwo i w tym samym czasie uczynienie kraju bardziej uporządkowanym wewnątrz, jak i poza jego granicami.
RUPTLY/x-news