MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja BCC. Największym problem w komunikacji pomiędzy bydgoszczanami a torunianami są drogi

wixad
Konferencje prasowe BCC pod hasłem „Animozje bydgosko - toruńskie z perspektywy przedsiębiorców” odbyły się równolegle w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Na zdjęciu konferencja w Hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy
Konferencje prasowe BCC pod hasłem „Animozje bydgosko - toruńskie z perspektywy przedsiębiorców” odbyły się równolegle w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Na zdjęciu konferencja w Hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
- W ciągu najbliższych 5-10 lat sztuczna inteligencja będzie oznaczała być albo nie być dla polskiej gospodarki – zapowiadał podczas konferencji Business Center Club prezes Jacek Goliszewski.

Konferencje prasowe Business Center Club pod hasłem „Animozje bydgosko - toruńskie z perspektywy przedsiębiorców” odbyły się równolegle w Toruniu oraz w Bydgoszczy. W dyskusji uczestniczyli m.in. prezes BCC dr Jacek Goliszewski, kanclerz Loży Toruńskiej Zbigniew Wyszogrodzki, a także nowy dyrektor Loży Bydgosko-Toruńskiej Daniel Kubiak i nowy kanclerz Loży Bydgoskiej Tomasz Laskowski. Toruński samorząd reprezentował wiceprezydent Adam Szponka.

Biznes nie zna granic

- Pochodzę z Pomorza, jestem 12-letnim torunianinem. Nigdy nie rozumiałem animozji pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą i z tym nastawieniem chcę rozwijać BCC w Kujawsko-Pomorskim – zapewniał Tomasz Laskowski. - Jestem przekonany, że wprowadzę dużo komunikacji i dialogu.

Na pytanie, czy Bydgoszcz i Toruń powinny podzielić się kierunkami rozwoju, a nie konkurować ze sobą w każdej dziedzinie, przedsiębiorcy odpowiadali negatywnie: - Biznes nie zna granic. Przedsiębiorcy, jeśli mają możliwość współpracy, będą robić interesy ze wszystkimi – przekonywał Zbigniew Wyszogrodzki.

Komunikacja przede wszystkim

- Miasto może chcieć być miastem sportu, medycyny czy sztucznej inteligencji. Pozostaje jednak pytanie, czy biznes na to odpowie. Możemy takie założenia w Radzie Miasta uchwalić, ale jeśli nie otrzymamy pozytywnej odpowiedzi z biznesu, pozostaną one czystą teorią – mówił wiceprezydent Szponka. - Tym bardziej, że środki publiczne do zainwestowania w biznes są dziś w dużej mierze w Warszawie. Fundusze na rozwój biznesu na poziomie miast są stosunkowo małe. Bydgoszcz ma swój potencjał i Toruń również. Jeśli chodzi o współpracę Bydgoszczy i Torunia, to najważniejszym elementem jest dziś komunikacja. Dwie drogi krajowe tej komunikacji dziś nie poprawiają – obie są wolne, ciasne, a w dodatku jedna z nich jest wyjątkowo niebezpieczna.

Polecamy

Jesteśmy na szarym końcu

W dyskusji pojawił się również wątek sztucznej inteligencji:

- W ciągu najbliższych 5-10 lat sztuczna inteligencja będzie oznaczała być albo nie być dla polskiej gospodarki – zapowiadał Jacek Goliszewski. - Automatyka, robotyka, przemysł 5.0 Chat GPT to narzędzia, które zmienią nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, ale i model biznesowy. Muszą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej nie tylko dla przedsiębiorstw, ale i dla całych gospodarek. Polska, jeśli chodzi o innowacyjność gospodarki, jest w tabeli Eurostatu na 4. miejscu, ale od końca. Indeks cyfryzacji społeczeństw wskazuje, że Polska w prawie wszystkich wskaźnikach jest poniżej średniej unijnej. Jeśli nasze produkty nie złapią tej nowej technologii, staną się przestarzałe i kosztochłonne.

Zdaniem Adama Szponki, nie należy traktować sztucznej inteligencji jako problemu, a jako szansę: - To jest ogromny potencjał rozwojowy. Stoimy na progu rewolucji i wiele branż zmieni się wskutek pojawienia się narządzi AI – od prawa po medycynę. Oczywiście sztuczna inteligencja to zjawisko globalne, ale wierzę w to, że jakieś końcówki tego globalnego mechanizmu mogą zostać umiejscowione w Toruniu. Mamy wiele firm, które mogą być beneficjentem tego wynalazku, również w Bydgoszczy. Owszem, liczba miejsc pracy dla programistów skurczy się, ale pojawią się miejsca pracy dla tych, którzy trudnią się nauczaniem sztucznej inteligencji.

Istniejący od 1991 Business Centre Club jest największą w kraju organizacji indywidualnych pracodawców. Tylko w Toruniu skupia 50 firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja BCC. Największym problem w komunikacji pomiędzy bydgoszczanami a torunianami są drogi - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski