15 października weszła w życie tzw. tarcza 5.0, czyli ustawa z dn. 17 września o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. W ustawie doprecyzowano, które branże są uprawnione do świadczenia postojowego, dodatkowego świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień br.
Przedsiębiorcy spełniający odpowiednie kryteria mogą złożyć stosowny wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień przysługuje firmom działającym w tych sektorach gospodarki, które znacznie ucierpiały w konsekwencji wprowadzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Na liście uprawnionych znalazły się firmy z sektora turystycznego, hotelarskiego czy organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.
Komu przysługuje świadczenie postojowe? Zobacz, jak dostać 2080 zł
O zwolnienie ze składek ZUS mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których przeważającą działalność gospodarczą została określona przez jeden z 11 wybranych kodów PKD: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B i 93.29.Z. Aby otrzymać wsparcie, przedsiębiorca powinien spełnić następujące kryteria:
- być zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.
- osiągnąć przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych, uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek, niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
- złożyć deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 r.
- złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS nie później niż do 30 listopada br.
Na początku epidemii koronawirusa wielu przedsiębiorców wnioskujących o zwolnienie ze składek ZUS regulowało wszystkie zobowiązania wobec urzędu na wypadek, gdyby zostali poproszeni o opłacenie składek. Po pomyślnym rozpatrzeniu wniosku pojawił się problem, co zrobić z przelanymi środkami. Urząd chce uniknąć podobnej sytuacji. "Zwolnienie przysługuje niezależnie od tego czy zostały opłacone składki za wskazany we wniosku okres." – przypomina ZUS.
Przeczytaj również: Tarcza antykryzysowana dla turystyki z podpisem prezydenta. Będą zwroty na niewykorzystane wycieczki