Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby w 2024 roku nie będą płaciły abonamentu RTV. Oni są zwolnieni z opłaty abonamentowej

JK
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.Przejdź dalej i zobacz, kto w 2024 r. będzie zwolniony z opłaty abonamentowej >>>
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.Przejdź dalej i zobacz, kto w 2024 r. będzie zwolniony z opłaty abonamentowej >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Znamy grupę uprawnionych osób, które w 2024 roku będą zwolnione z opłaty abonamentowej. Co do zasady, ten kto posiada w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny, musi uiścić opłatę za abonament RTV. Są jednak wyjątki od tej reguły, a lista osób zwolnionych od obowiązku wnoszenia opłaty jest bardzo długa. Sprawdź, kto od 1 stycznia 2024 roku nie będzie musiał opłacać abonamentu RTV. Zobacz, czy jesteś na liście!

Spis treści

Kto musi płacić za abonament RTV? Wyjaśniamy

Każde gospodarstwo domowe, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny jest zobowiązane do uiszczania opłat abonamentowych. Jednak niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność, osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową.

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku bądź zespole budynków wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Taka będzie pensja minimalna w 2024 roku. Ponad 400 zł podwyżki "na rękę" - mamy wyliczenia

Pozostałe podmioty zobligowane są do uiszczenia opłat za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które znajdują się w samochodach służbowych.

Jak informuje KRRiT, opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Zwolnienia z opłat abonamentowych - LISTA

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych zwolnione z opłat abonamentowych są pewne grupy osób. Warunkiem korzystania ze zwolnień jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych oraz złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła listę osób, które od 1 stycznia 2024 r. nie będą musiały wnosić opłat abonamentowych. Sprawdź, czy jesteś uprawniony do korzystania ze zwolnienia. W galerii poniżej prezentujemy, kto nie będzie musiał płacić abonamentu RTV w 2024 roku!

Stawki za abonament RTV w 2024

Wiemy już, ile od 1 stycznia wyniesie miesięczna opłata za radioodbiornik. Podobnie jak w tym roku, będzie to 8,70 złotych, co przełoży się na 104,40 złotych w skali roku. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego wyniesie 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.

Należy pamiętać, że opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące. Wtedy odbiorcom przysługuje zniżka z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Abonament RTV - wysokość opłat w 2024 r.

Poniżej prezentujemy wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek.

 • 2 miesiące - 16,90 zł
 • 3 miesiące - 25,10 zł
 • 4 miesiące - 33,80 zł
 • 5 miesięcy - 42,00 zł
 • 6 miesięcy - 49,60 zł
 • 7 miesięcy - 58,30 zł
 • 8 miesięcy - 66,50 zł
 • 9 miesięcy - 74,70 zł
 • 10 miesięcy - 83,40 zł
 • 11 miesięcy - 91,60 zł
 • 12 miesięcy - 94,00 zł

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek:

 • 2 miesiące - 53,00 zł
 • 3 miesiące - 78,70 zł
 • 4 miesiące - 106,00 zł
 • 5 miesięcy - 131,70 zł
 • 6 miesięcy - 155,70 zł
 • 7 miesięcy - 183,00 zł
 • 8 miesięcy - 208,70 zł
 • 9 miesięcy - 234,40 zł
 • 10 miesięcy - 261,70 zł
 • 11 miesięcy - 287,40 zł
 • 12 miesięcy - 294,90 zł

Jak zapłacić za abonament RTV?

Abonenci mają kilka możliwości wniesienia Opłaty abonamentowe. Abonament RTV można opłacić we wszystkich placówkach pocztowych oraz przez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. Wpłat można dokonywać również w pozostałych instytucjach finansowych.

Tak opłacisz abonament RTV:

 • w placówce pocztowej
 • na Platformie Płatności na stronie Poczty Polskiej
 • e-przelewem

Opłaty z tytułu abonamentu należy dokonywać na numer rachunku bankowego zawierający indywidualny numer identyfikacyjny abonenta. W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26-cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi.

Kontrole abonamentu RTV - czy trzeba wpuścić kontrolera?

Wszystkie odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają rejestracji w celu pobierania opłat abonamentowych za ich używanie. Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Podczas kontroli pracownicy mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Podczas wykonywanej kontroli niezbędne jest ustalenie czterech elementów:

 • obecności urządzenia
 • gotowości urządzenia do natychmiastowego odbioru programu telewizyjnego lub radiowego
 • rejestracja (lub jej braku) urządzenia
 • okresu używania (odbiorca ma 14 dni na rejestrację)

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera