Aktualizacja, 23.05
- Aby sprawdzać na bieżąco ocenę jej jasności, można wejść na stronę: tej stronie..
ZOBACZ ZDJĘCIA
Kometa C/2020 F8 [SWAN]. Zobacz piękne zdjęcia z półkuli poł...
***
Kometę odkrył 10 kwietnia 2020 roku - dzięki zdjęciom z instrumentu SWAN sondy SOHO - Michael Mattiazzo, znany w środowisku astronomicznym poszukiwacz komet. Kilka tygodni temu szacowano, że osiągnie ona trzecią wielkość gwiazdową. Prognozy te zostały jednak zweryfikowane, bo wzrost jasności wyhamował.
C/2020 F8 (SWAN) - kometa będzie widoczna w Polsce
Do niedawna głośno było o innej komecie - C/2019 Y4 (ATLAS). Po tym, jak się rozpadła (wielka szkoda, bo obie można by było oglądać na niebie dość blisko siebie) nadzieję na piękne obserwacje wzbudziła C/2020 F8 (SWAN). Tym bardziej, że pojawiły się już pierwsze zdjęcia, prezentujące imponujący warkocz komety (długi na osiem stopni).
Zdjęcie komety zaprezentowane przez ASA AstroSysteme Austria (wykonano je 26 kwietnia):
Kometa SWAN - gdzie obserwować w Polsce (i kiedy?)
W Polsce kometę można obserwować od połowy maja. Z każdym dniem warunki do obserwacji C/2020 F8 (SWAN) mają być lepsze. Jak informował autor serwisu AstroLife, kometa będzie najlepiej widoczna w trzeciej dekadzie maja - nisko nad północnym horyzontem. Przez peryhelium (w odległości 0.42 AU od Słońca) przejdzie 27 maja, a pod koniec maja znajdzie się blisko Kapelli, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Woźnicy. Obserwacje oczywiście będą zależeć ostatecznie od tego jaką jasność kometa osiągnie w tym czasie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o komecie SWAN (oraz o najciekawszych zjawiskach na niebie zajrzyjcie na facebookowy profil AstroLife). Pojawiła się tu też wskazówka dla osób szukajacych komety.
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
Warto wiedzieć.
AU: Jednostka astronomiczna - pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. W obliczeniach szacunkowych przyjmowana jest zazwyczaj wartość przybliżona, ok. 150 mln km.
Wielkość gwiazdowa – pozaukładowa jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd i innych podobnych ciał niebieskich. Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (oznaczenie m lub mag).
