https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne bariery zostały pokonane

Iwona Matusiak
Władze i organizacje z powiatu podejmują wiele działań i inicjatyw, które zostały zauważone i doceniane przez ogólnopolskie stowarzyszenie.

Władze i organizacje z powiatu podejmują wiele działań i inicjatyw, które zostały zauważone i doceniane przez ogólnopolskie stowarzyszenie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 103418" sub="Uczestnicy kursu wikliniarskiego, po jego zakończeniu, spotkali się podczas uroczystego wręczeniu dyplomów Fot. Iwona Matusiak
">W powiecie nakielskim od 2004 roku realizowany jest program Poprawy Warunków Życia Społecznego i Zawodowego Osób Niepełnosprawnych, a od kwietnia tego roku, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, projekt „Aktywna integracja szansą aktywnego rozwoju mieszkańców powiatu nakielskiego”.

Niepełnosprawni mogą liczyć, między innymi, na wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej, edukacyjnej i społecznej.

- Uczestnicy projektu wzięli już udział w kursie wikliniarskim, mieli spotkania z psychologiem, turnusy rehabilitacyjne, zwiedzili Biskupin oraz widzieli pokaz wizażu – mówi Ewa Kistowska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle.

<!** reklama>PCPR i zarząd powiatu chcą, by pompy insulinowe były dostępne dla dzieci i młodzieży oraz dofinansowywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Domagają się też, aby karty parkingowe były przyznawane niepełnosprawnym do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, ale bez określenia jego stopnia.

<!** Image 3 align=right alt="Image 103418" >Przy samorządzie powiatowym, z inicjatywy Społecznej Rady ds. Osób Niepenosprawnych, ma również powstać zespół do stworzenia i realizacji strategii „Oświata bez barier”. W ten sposób można bowiem uzyskiwać pieniądze na zakup sprzętu rehablitacyjnego, likwidację barier architektonicznych w placówkach oświatowych oraz pomocy w zakupie pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych. Już w tym roku pojawił się nowy samochód w Domu Pomocy Społecznej w Nakle i autobus w gminie Szubin.

Osobom niepełnosprawnym pomagają także organizacje pozarządowe: Towarzystwo Pomocy Dzieciom, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie Diabetyków. Stowarzyszenie na rzecz dzieci z autyzmem, Liga Polskiech Kobiet, ZHP, Civitas Christiana.

Działania powiatu nakielskiego na rzecz osób niepełnosprawnych zauważone zostały przez Stowarzyszenie Kulturalne im. Praksedy Lemańskiej w Wirach, które nominowało nasz powiat do prestiżowej nagrody Orderu Radości.

- Chcielibyśmy robić jeszcze więcej, ale ograniczają nas finanse – mówi Ewa Kistowska.

Warto wiedzieć

Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych ustanowiony został w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski