Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna Noc Muzeów już w sobotę [PROGRAM]

Redakcja
Czy wszystkie panny potrafią upleść wianki na noc świętojańską? Nie? Instruktorzy służą radą. Wystarczy przyjść jutro na godz. 17 do spichrzów nad Brdą.

Czy wszystkie panny potrafią upleść wianki na noc świętojańską? Nie? Instruktorzy służą radą. Wystarczy przyjść jutro na godz. 17 do spichrzów nad Brdą.


<!** Image 3 align=none alt="Image 214437" sub="Fot. Dariusz Bloch">


A gdy już wianek zostanie upleciony, warto pójść z nim na specjalnie zaaranżowaną miniwystawę etnograficzną. Plecionka na głowę świetnie uzupełni ludowy strój, który można będzie tam przywdziać.

Starania zwieńczy pamiątkowa fotografia: wypisz wymaluj rodzona babcia w czasach młodości w Noc Kupały! Za darmo, z dodatkowymi atrakcjami i w porze, gdy nie trzeba śpieszyć się do pracy ani krzątać w domu - polubiliśmy te noce i tłumnie w nich uczestniczymy.

<!** reklama>

Dlatego Muzeum Okręgowe zaprasza na nie już nie raz, ale kilka razy w roku. Warsztaty wyplatania wianków i etnograficzne atelier fotograficzne to jedna z wielu atrakcji kolejnej Bydgoskiej Nocy Muzealnej, na którą placówka na Wyspie Młyńskiej zaprasza w sobotę od godziny 17 do północy.

W spichrzach nad Brdą będzie się można przenieść nie tylko na dawną wieś, ale i do starego kina. O godz. 21 rozpocznie się tam seans przedwojennej komedii „Zapomniana melodia” z gwiazdami ówczesnego polskiego kina - Heleną Grossówną, Aleksandrem Żabczyńskim, Jadwigą Andrzejewską.

Czytaj też: Weekend w Bydgoszczy [imprezy, wydarzenia, kino, koncerty]

To z tego filmu pochodzą przeboje „Ach, jak przyjemnie” i „Nie zapomnisz mnie”. Muzyka - i to w wykonaniu samego Jana Kiepury - towarzyszyć będzie w spichrzach również oglądaniu wystawy rzemiosła artystycznego i zabytków fonografii.

Zainteresowani modelarstwem będą mogli wybierać. W gmachu zbiorów archeologicznych odbędą się warsztaty konstruowania modelu żaglówki. W Exploseum natomiast modelarze ustawią specjalne stoisko, przy którym pochwalą się modelami pojazdów wojskowych i samolotów i wprowadzą w tajniki swojego hobby.

W Domu Leona Wyczółkowskiego czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 20 ożywią obraz. Na przedstawienie zapraszają o godz. 17. Jeszcze młodsi goście imprezy będą w tym samym gmachu układać duże puzzle z reprodukcją obrazu Leona Wyczółkowskiego. 

Od 17.30 do 19 nieco starsi będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania pastelami. Warsztaty wykonywania... talizmanów (w związku z magiczną nocą świętojańską) odbędą się w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Tam też powstanie atelier fotograficzne.

Nie zabraknie pokazów przygotowanych przez grupę rekonstrukcji historycznej (w Exploseum). Jak zwykle w muzealne noce, będzie można zwiedzać wszystkie dostępne w placówce wystawy w towarzystwie ich kuratorów i znawców tematu.

Na ten wieczór zaplanowano również otwarcie nowej, specjalnej wystawy na jubileusz 90-lecia placówki: „Historia bydgoszczan - historia Muzeum” (szerzej o wystawie na s. 31). Historii miasta dotyczyć będzie także spotkanie z Gizelą Chmielewską i Hanną Sowińską, poświęcone ludziom, którzy po 1920 roku przybyli do Bydgoszczy z Kresów Wschodnich i z zachodnich rubieży II Rzeczypospolitej (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, godz. 19).


Program:

Spichrze na Brdą 17.00 - 24.00

17.00 – 19.00 „Świętojańskie wianki” – warsztaty edukacyjne wyplatania wianków. 

17.00 – 24.00 Zapraszamy na wystawę „Fin de siècle. Rzemiosło artystyczne i fonografia ze zbiorów własnych Muzeum”, której towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w postaci nagrań Jana Kiepury ze zbiorów Henryka Maciejewskiego – Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Bydgoszczy. 

19.00 – 20.00 Oprowadzanie po wystawie „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. 

19.00 – 24.00 „Noc Kupały” – zapraszamy do przymierzania elementów stroju ludowego oraz wykonania pamiątkowej fotografii w specjalnie zaaranżowanym na ten wieczór kąciku etnograficznym.

21.00 – 22.00 Oprowadzanie po wystawie „Fin de siècle. Rzemiosło artystyczne i fonografia ze zbiorów własnych Muzeum”.

21.00 – 22.30 „W Iluzjonie” – projekcja polskiego filmu komediowego z 1938 roku pt. „Zapomniana melodia” w reżyserii Konrada Toma i Jana Fethkego.

W Instytucie Dokształcającym dla Dziewcząt nauczycielem muzyki jest konserwatywny prof. Frankiewicz (Michał Znicz). Gdy w pensjonacie zjawia się jego bratanek Stefan (Aleksander Żabczyński), który jest znany ze skłonności do hulanek i łamania niewieścich serc, stryj pragnie się go jak najszybciej pozbyć. Urażony takim przyjęciem Stefan udaje się na pobliską przystań, gdzie wpada do wody...

22.30 – 23.00 Oprowadzanie po wystawie „Franciszek Starowieyski Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela”.

Zbiory Archeologiczne 17.00 - 24.00

17.00 – 18.00 Oprowadzanie po wystawie „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia średniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”. 

17.00 – 20.00 „Młode wilczki” – warsztaty modelarskie, na których starsi i młodsi miłośnicy konstruowania modeli wykonają projekt żaglówki. Zajęcia modelarskie to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, ale także dobry sposób na rozwój logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. Piwnica Białego Spichrza

20.00 – 21.00 Oprowadzanie po wystawie „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia średniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”.

Europejskie Centrum Pieniądza 17.00 - 23.00

17.00 „Mennica Jubileuszowa” – wybijanie pamiątkowego żetonu z okazji obchodów jubileuszu 90-lecia istnienia Muzeum. 

17.00 – 20.00 „Nasza pasja! ”– Zapraszamy na stoisko modelarskie, gdzie odbędzie się pokaz różnego rodzaju modeli m.in. żaglówek, okrętów, figurek czy budowli. Na stoisku, będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat technik stosowanych w modelarstwie oraz zapoznać się z warsztatem pracy modelarza.

21.00 – 22.00 Oprowadzanie po wystawie „Mennica bydgoska”.

Galeria Sztuki Nowoczesnej 17.00 - 23.00

17.00 – 19.00 „Amulet na morskie widziadła” – Znacie morskie przesądy? Zapraszamy na warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonają magiczne talizmany. 

17.00 – 23.00 „Fotka z albumu przodka” – zapraszamy przed Galerię Sztuki Nowoczesnej, gdzie będzie można przenieść się w czasie, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie w niecodziennej aranżacji! 

18.00 „Historia bydgoszczan - historia Muzeum” (1923 - 2013) - wernisaż wystawy jubileuszowej przygotowanej wraz z bydgoszczanami z okazji 90-lecia istnienia Muzeum. 

19.00 „Skąd nasz ród? Opowieść o Polakach ze wschodnich i zachodnich rubieży, którzy po 1920 r. zamieszkali w mieście nad Brdą” – spotkanie z Gizelą Chmielewską i Hanną Sowińską w ramach projektu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum pt. „Nasza historia – nasza tożsamość” dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy. 

21.00 – 22.00 Oprowadzanie po wystawie „Galeria Sztuki Nowoczesnej”. 

22.00 – 23.00 Oprowadzanie po wystawie „Historia bydgoszczan – historia Muzeum” (1923 – 2013).

Dom Leona Wyczółkowskiego 17.00 - 24.00

17.00 – 17.20 „Obraz” – przedstawienie uczniów klasy IVc pod kierunkiem p. Anny Wereszczyńskiej ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Bydgoszczy. 

Podczas wizyty grupy dzieci w muzeum nagle ożywa jeden z obrazów z wizerunkiem Leona Wyczółkowskiego. Artysta zabiera małych zwiedzających w nietuzinkową podróż, opowiadając im o swoim życiu i twórczości. Przekonajcie się sami, co wyniknie z tej przygody. 

17.00 – 21.00 „Układanka – zgadywanka” – specjalnie dla najmłodszych milusińskich przygotowaliśmy wielkoformatową układankę. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego, którą można odnaleźć na ekspozycji. 

17.30 – 19.00 „Pod niebem Bydgoszczy” – warsztaty malarskie w plenerze. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy pięć stanowisk ze sztalugami, przy których będzie można wykonać pejzaż techniką pastelową. 

21.30 – 22.30 Oprowadzanie po wystawie „Twórczość Leona Wyczółkowskiego”.

Exploseum 17.00 - 20.00

17.00 – 20.00 Pokaz grupy rekonstrukcji historycznej (Stowarzyszenie Miłośników Historii i Oręża w Bydgoszczy). 

17.00 – 20.00 „Nasza pasja!” – Zapraszamy na stoisko modelarskie, gdzie odbędzie się pokaz modeli wojskowych m.in. pojazdów i samolotów. Na stoisku, będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat technik stosowanych w modelarstwie oraz zapoznać się z warsztatem pracy modelarza. 

17.00 – 20.00 Samodzielne zwiedzanie budynków 1133 i 1137, w których znajdują się ekspozycje poświęcone osobie Alfreda Nobla, historii powstawania koncernu DAG oraz produkcji nitrogliceryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!