Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klienci żądają mieszkań na osiedlach chronionych płotami

Włodzimierz Szczepański
Coraz częściej chcemy mieszkać na odgrodzonych osiedlach licząc, że zapewnią nam większe bezpieczeństwo. Dotyczy to nawet starych blokowisk.

Coraz częściej chcemy mieszkać na odgrodzonych osiedlach licząc, że zapewnią nam większe bezpieczeństwo. Dotyczy to nawet starych blokowisk.

- Najprawdopodobniej wydamy nakaz rozbiórki ogrodzenia wokół budynków przy ul. Curie-Skłodowskiej. To po prostu samowola budowlana. Zgodnie z planem zagospodarowania, w tym miejscu przejścia są ogólnodostępne - tłumaczy Jan Kurkowski z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bydgoszczy.

<!** reklama>

Płoty na nowych osiedlach przestały już dziwić, teraz jednak wyrastają one także na terenie starych blokowisk. Jeśli działka wokół bloku nie graniczy z gminnym gruntem wykonawca nie musi mieć nawet projektu budowlanego. Grodzenie w tych miejscach wywołuje protesty. Mieszkanka bloku przy ul. Czackiego skarży się: - Postawili płot i teraz nie możemy dojść do parku.

Ogrodzenie może być pułapką dla mieszkańców. - Przy bloku przy ul. Bałtyckiej zaskoczyła mnie brama wjazdowa i domofon. Jak się okazało często się psuje. Ciekawe, jak na takie osiedle dojadą służby ratunkowe? - zastanawia się pan Michał.

- To zaczyna być problem. Jeśli jest słupek czy szlaban, to możemy jeszcze je wyciąć - mówi Tomasz Płaczkowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Takim sprzętem nie dysponują ekipy karetek. Tadeusz Stępień z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy opowiada: - Najgorzej, gdy wzywa nas osoba, która właśnie wymaga pomocy i nie może otworzyć nam bramy. Wtedy ratownicy wydzwaniają do sąsiadów.

Tymczasem inwestorzy budowlani twierdzą, że nie mają wyboru.

- Nawet gdybyśmy chcieli, to nie możemy zrezygnować z budowy płotu. Teraz klienci wręcz wymuszają grodzenie - twierdzi Andrzej Chrapkowski, prezes bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej SIM.

Zdaniem lokatorów na osiedlach strzeżonych jest bezpieczniej. Policja nie bada, czy tak jest rzeczywiście. Prezes Chrapkowski dodaje: - Profesor socjologii porównywał przestępczość na osiedlach otwartych i tych strzeżonych. Doszedł do wniosku, że jest taka sama. To nie płoty zapewniają bezpieczeństwo, tylko odpowiednie projektowanie osiedla. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!