Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim są bydgoscy bezdomni?

Katarzyna Bogucka
W Bydgoszczy, w czasie trwania akcji liczenia bezdomnych (w nocy z 8 na 9 lutego), przebywało ich 381.
W Bydgoszczy, w czasie trwania akcji liczenia bezdomnych (w nocy z 8 na 9 lutego), przebywało ich 381. Dariusz Bloch
W nocy z 8 na 9 lutego odbyło się czwarte ogólnopolskie liczenie bezdomnych. W porównaniu z 2015 r. jest ich w regionie dużo mniej: 1815.

Spis powszechny bezdomnych odbywa się w Polsce co dwa lata. Według tegorocznego liczenia, którego wyniki podało właśnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Kujawsko-Pomorskiem spadek liczby bezdomnych jest spory, bo o... 2 122. W 2015 r. było 3973 osób bez dachu nad głową, a teraz jest ich 1815. Z kolei w 2013 roku bezdomnych na Kujawach i Pomorzu przebywało jedynie 2600.

Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę: Rozpoznasz znany film po jednym kadrze?

Urzędnicy tłumaczyli ten późniejszy wzrost różnymi sposobami liczenia. Podczas badania z 2015 roku, do grona osób bezdomnych zakwalifikowano także mieszkańców działek. Tym razem „działkowcy” nie zostali zaliczeni do ludzi bez dachu nad głową, co z pewnością dało rzetelniejsze wyniki analiz i uwiarygodniło spis.

- W samej Bydgoszczy, w czasie trwania akcji przebywało 381 bezdomnych, w tym 65 kobiet, 306 mężczyzn i 10 dzieci - mówi Jarosław Jakubowski, pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej. - W tym roku do grona bezdomnych nie zaliczaliśmy osób, które mieszkają na działkach i żyją w warunkach zbliżonych do standardów lokalu mieszkalnego.

Z internetowymi hejterami można walczyć na wiele - często dość radykalnych - sposobów. Przekonał się o tym jeden z internautów, który postanowił naubliżać w sieci znanemu w świecie MMA zawodnikowi Marcinowi "Różalowi" Rożalskiemu. Sportowiec postanowił go wytropić. A trop zawiódł go do Torunia.

Różal u Kuby Wojewódzkiego. Wcześniej wytropił w Toruniu swo...

Jeszcze słowo o celu spisu ludzi bezdomnych. Ministerstwo tłumaczy, że znajomość skali zjawiska, ułatwi organizację pomocy żywnościowej, medycznej, mieszkaniowej. Pomoc jest bardzo potrzebna. Aż 80,52 proc. osób bezdomnych (26 900) przebywa w placówkach instytucjonalnych, a 19,5 proc. (6 508) - poza nimi. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby w bezdomności do dwóch lat (26,4 proc.), kolejna grupa to ci, którzy tułają się od 6 do 10 lat (25,14 procent).

Najczęstszym źródłem dochodu wśród osób objętych badaniem jest zasiłek z pomocy społecznej (36,65 proc.), zbieractwo (12,73 proc. ), dalej znalazły się: praca na czarno, renta, emerytura, żebractwo. Znaczącą grupę stanowią osoby, które w ogóle nie posiadają dochodu (16,99 proc.).

Przeczytaj też: Jak Polacy korzystają z kont bankowych? Ile osób w ogóle nie posiada rachunku? [dane NBP]

Większość osób bezdomnych ma wykształcenie zawodowe (13 388 osób), podstawowe (ponad 10 tys. osób) i średnie (5175 tys. osób). Najwięcej bezdomnych jest w przedziale wiekowym 41-60 lat (16 029 osób, w tym kobiety 2 044, mężczyźni 13 985), na drugim miejscu u mężczyzn jest grupa wiekowa powyżej 60 roku życia (8243 osoby), a u kobiet 18-40 lat (1569 pań).

Polub Express na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!