
Na Frymarku bydgoskim „pradawny” chleb i inne ekoprodukty
W niedzielę, jak co tydzień, w godz. 10-14 frymarkowi wystawcy pojawią się na placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym przy ul. Gdańskiej 8. Jarmark produktów ekologicznych to okazja, by w centrum miasta nabyć wprost od regionalnych gospodarzy i wytwórców sezonowe owoce i warzywa, jajka, sery, wędliny, oliwy, przetwory i specjały, desery….
Na jarmarku będzie nawet „pradawny” chleba przy stoisku Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Pracownicy naukowi będą opowiadać o pierwotnych odmianach pszenicy - perskiej i okrągłoziarnowej – jakich technologię uprawy i przetwórstwa opracowali we współpracy z rolnikami ekologicznymi. Chlebek z ziarna pszenic pierwotnych ma wyższą jakość odżywczą niż ten z pszenicy zwyczajnej. A jak smakuje? O tym będzie się można przekonać się na Frymarku.
Ponadto, na Frymarku znajdziecie także sadzonki, ekokosmetyki, rękodzieło.

Powracają Poranki Muzyczne dla dzieci i rodziców
„Co się ptakom śni” - pod takim tytułem w niedzielę (13 IX) o godz. 11.30 odbędzie się pierwszy po przerwie Poranek Muzyczny, na który dzieci i rodziców zaprasza bydgoska Akademia Muzyczna.
Poranek Muzyczny dla dzieci z rodzicami odbędzie się w Sali Koncertowej im. prof. R. Sucheckiego przy ul. Staszica 3. Audycję prowadzą Ewelina Boesche-Kopczyńska i Honorata Glaza-Gulgowska wraz ze studentami Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej bydgoskiej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego.
Bilety w cenie 5 zł dla dziecka i 8 zł dla osoby dorosłej można nabywać bezpośrednio przed audycją w foyer Sali Koncertowej. Udział w audycji jest możliwy pod warunkiem zakrywania ust i nosa przez widzów. Udostępniona zostanie nie więcej niż połowa miejsc w sali.

Kręcimy kilometry, by zostać Rowerową Stolicą Polski!
W niedzielę ze Starego Rynku wyruszy kolejny rajd rowerowy w ramach rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski – tym razem trasa wiedzie do Wierzchucic. Jednak kręcić kilometry dla naszego miasta każdy z nas może codziennie z dowolnego miejsca dzięki aplikacji – zwłaszcza, że pogoda w ten weekend będzie sprzyjać rekreacji.
Zła wiadomość jest taka, że lista 150 uczestników niedzielnego rajdu rowerowego do Wierzchucic nad Jezioro Wierzchucińskie jest już zapełniona do ostatniego miejsca. Ale w przyszłą niedzielę (20 IX) będzie kolejna wycieczka rowerowa i to jedną z najbardziej lubianych tras – z Bydgoszczy do Koronowa. Zapisy ruszą już od poniedziałku, linku do zapisów wypatrujcie na b4sportonline.pl.
Przypominamy, że wspólne przejazdy rowerowe, organizowane w każdą niedzielę września, są tylko jedną z możliwości kręcenia kilometrów w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Pogoda w ten weekend, jak i cały przyszły tydzień, ma być piękna, więc na rowerowe przejażdżki samemu lub ze znajomymi bądź rodziną warto się wybrać i pomóc zdobyć Metropolii Bydgoszcz Puchar Rowerowej Stolicy Polski. A szanse są duże – Metropolia Bydgoszcz ma już na koncie ponad milion przejechanych na rowerach kilometrów! Jeśli chcemy, by nasze kilometry wliczały się do rywalizacji miast, należy pobrać bezpłatną aplikację na telefon dostępną na stronie www.rowerowastolicapolski.pl

Pobiegną ulicami Szwederowa, by uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców
W niedzielę (13 IX) na ulicach Szwederowa po raz 11. odbędzie się Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej. Start o godz. 13 na ul. Filareckiej.
To bieg, by uczcić pamięć i oddać hołd mieszkańcom pomordowanym podczas II wojny światowej. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, wydarzenie rozegra się tylko na jednym dystansie – 10 km. Na bieg zapisało się ponad 130 osób, jak informują w mediach społecznościowy organizatorzy, jest jeszcze kilka wolnych numerów, można się zgłosić i zapisać (decyduje kolejność zgłoszeń! ) w biurze zawodów, które w dniu biegu czynne będzie od godz. 10 w sali gimnastycznej Międzynarodowej Szkoły Sokrates ul. Gen. Dąbrowskiego 8 (wejście również od ul. Filareckiej).
Warto też przyjść i pokibicować biegaczom na ulicach Szwederowa. Tradycyjnie start i meta na ul. Filareckiej.