
LiterObrazkowa gra. Weź telefon lub tablet i wraz z Cecylką wybierz się na smaczną podróż po Bydgoszczy
W sobotę (12 IX) w godz. 11-13 przyjdźcie pod gmach Biblioteki Głównej przy Starym Rynku 24, by na telefon lub tablet pobrać aplikację, zeskanować kod QR i rozwiązać zagadkę znikających klapsztuli w LiterObrazkowej grze mobilnej Cecylka Knedelek, pełnej smaków i przygód. Gra potrwa do 20 września do godz. 23.59. Dla najlepszych będą nagrody!
Ta gra odnosi się do książki kucharskiej dla dzieci - Cecylka Knedelek, ale nie tylko milusińskim w formie gry terenowej przybliży smaki, legendy i ciekawe miejsca w Bydgoszczy. Ta mobilna gra została przygotowana specjalnie na IX edycję Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki, która już w październiku.
Gra Cecylka Knedelek i tajemnica znikających klapsztuli rozpoczyna się w sobotę (12 września) o godz. 11 i potrwa do 20 września (niedzieli) do godz. 23.59. Co trzeba zrobić, żeby zagrać?
- Przyjdź na Stary Rynek 24, pod gmach Biblioteki Głównej;
- Zabierz ze sobą telefon lub tablet z mobilnym internetem i z wgraną aplikacją ActionTrack (bezpłatną aplikację Action Track można pobrać w Google Play i AppStore);
- Zeskanuj kod QR, który otrzymasz po dotarciu na miejsce (po zeskanowaniu kodu, należy kliknąć „POBIERZ”);
- Kieruj się wskazówkami zamieszczonymi w aplikacji i wyrusz w Bydgoszcz, poznając lokalne maki, legendy oraz ciekawe miejsca.
Najlepsze trzy osoby, które zdobędą największą liczbę punktów, otrzymają nagrody.
Uwaga!
W sobotę (12 IX) w godz. 11-13 przed gmachem biblioteki przy Starym Rynku będzie specjalne stoisko operatora gry, przy którym będzie można pobrać kody QR czy uzyskać pomoc w zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji oraz wszelkie inne informacje dotyczące gry i jej zasad.
Dodatkowo kody QR będą dostępne będą przez cały tydzień trwania gry w siedzibie Biblioteki Głównej, na stronach www.biblioteka.bydgoszcz.pl, www.literobrazki.pl oraz w siedzibach partnerów gry.

Tu było kino. Pokaz specjalny w Pomorzaninie
W sobotę o godz. 13.30 będzie można zasiąść w zamontowanych już fotelach na sali legendarnego Kina Pomorzanin, by zobaczyć film „Tu było kino” bydgoskiego dokumentalisty Krzysztofa Nowickiego, z którym będzie okazja porozmawiać o starych kinach. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zajmowania foteli.
„Tu było kino” to nie tylko film o starych bydgoskich kinach, których w poprzedniej epoce działało w Bydgoszczy ponad dwadzieścia. Film Krzysztofa Nowickiego to przede wszystkim opowieść o przemijaniu i podróż w świat ludzkich wspomnień. Autor stawia dwa krzesła z kina „Pomorzanin” w miejscach, gdzie kiedyś były w Bydgoszczy kina i zaprasza przechodniów do rozmowy.
W Pomorzaninie pokaz filmu i na spotkanie z reżyserem. To jedna z pierwszych okazji, żeby rozsiąść się w nowych, wygodnych fotelach, a jedna z ostatnich, żeby zobaczyć wystawę o starych kinach.

Konie rasy tinker zaprezentują się w Myślęcinku
W niedzielę (13 IX) od godz. 10 w Myślęcinku będzie można obejrzeć najpiękniejsze konie rasy tinker z całej Polski w ramach II Przeglądu Hodowlanego. Championa przeglądu wyłoni międzynarodowe jury.
Konie rasy tinker są coraz popularniejsze w naszym kraju - wyróżnia je nie tylko umaszczenie, ale także siła, przyjazny charakter. Tinkery są odpowiednie zarówno do jazd rekreacyjnych (w siodle i w zaprzęgu), jak i do hipoterapii.
Podczas II Przeglądu Hodowlanego międzynarodowa komisja sędziowska dokona bonitacji koni zaprezentowanych przez hodowców z całej Polski. Konie będą prezentowane na hipodromie poniżej ulicy Konnej. Jury na podstawie ocen za typ, budowę i ruch wyłoni Championa Przeglądu. Kto wie, być może ten tytuł przypadnie jednemu tinkerów z grupa koni z Ośrodka Rekreacji Konnej "Pod Aniołami", które także startują w tym przeglądzie.

Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście w Bydgoszczy
W sobotę (12 IX) o 11.00 wyruszyć można na spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Obwiązują zapisy elektroniczne.
- W czasie wycieczki po Bydgoszczy odwiedzimy Stary Rynek, poznamy legendę o krwawej niedzieli, odkryjemy średniowieczne mury na podwórzu współczesnej kamienicy, zajrzymy do katedry, w której znaleziono niedawno cenny skarb, zobaczymy panoramę miasta z jego symbolem – trzema spichrzami oraz balansującą nad rzeką rzeźbą. Poznamy codzienność jego mieszkańców, dowiemy się, gdzie najchętniej wpadają na szybką kawę, a gdzie spotykają się wieczorem z przyjaciółmi. Nauczymy się też kilku słówek z lokalnej gwary, sprawdzimy, jaki czas pokazuje bydgoski zegar i przespacerujemy się uliczką, na której nie da się zmoknąć – zapowiadają przewodnicy z Free Walkative TOUR Toruń & Bydgoszcz .
Konieczne są zapisytutaj
Wycieczka jest organizowana w formule „free tours” - to Wy decydujecie, jak wynagrodzić przewodnika za blisko 2-godzinne oprowadzanie po mieście. Wysokość kwoty jest dowolna.