MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy krytykują planowaną rozbiórkę kładki i nowe światła na ul. Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Kładka niebawem zniknie, a pojawią się nowe przejścia dla pieszych i światła.
Kładka niebawem zniknie, a pojawią się nowe przejścia dla pieszych i światła. Tomasz Czachorowski
Trwają prace projektowe związane z rozbiórką kładki na Wyżynach w Bydgoszczy i budową nowej infrastruktury – przejść dla pieszych na Wojska Polskiego. Decyzja o zmianach jest przesądzona, ale temat nadal budzi dużo emocji i sprzeciw przede wszystkim wśród kierowców.

Same prace budowlane jeszcze nie wystartowały. Zgodnie z terminem zawartym w podpisanej w listopadzie 2023 r. umowie, powinny zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia. Celem inwestycji jest ułatwienie korzystania z przystanków tramwajowych osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Po demontażu kładki ma powstać przejście dla pieszych na poziomie jezdni. Zaplanowana sygnalizacja świetlna, o czym informowali drogowcy ma być skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej. Gdy w poprzednim tygodniu informowaliśmy o bieżącym stanie prac, pojawiła się lawina komentarzy.

– Kolejne światła… Zsynchronizujcie, jak już, wszystkie światła na Wojska Polskiego, żeby za jedną zmianą przejechało więcej aut. Zmniejszy się częstotliwość hamowania i ruszania. Oszczędzimy hamulce, paliwo, auta, środowisko – pisze bydgoszczanin.

Pod tak ruchliwą drogą powinno być przejście podziemne. Wiem że to duża inwestycja, ale nie jesteśmy jakimś zaściankowym miastem bez ambicji – pisze pani Dominika. – Pod torowiskiem podobno jest tak wielka infrastruktura, w dodatku bez odpowiednich dokumentacji, że opcję tę szybko odrzucono. Nie rozwiązuje to problemu ze schodami dla pieszych. Ja bym zrobił przejście naziemne dla pieszych i nasypy dla aut. Byłoby bezkolizyjnie, piesi spokojnie pozbyliby się bariery architektonicznej, a kierowcy nie mieliby sygnalizacji świetlnej – odpowiada pan Andrzej.

– Coraz więcej świateł na ulicach dla aut. Oszczędność paliwa będzie w baku, zatrzymując się przy czerwonym świetle. No i ekologicznie (tzw. smog ze spalin) – ironizuje pan Paweł. – XXI wiek – można wydrążyć tunel dla pieszych, albo samochodów, a piesi niech przechodzą nad tunelem – dodaje.

Liczne głosy krytyczne wobec przygotowywanego rozwiązania nie dziwią, bo w przeprowadzonych wiosną 2022 roku konsultacjach społecznych większość opowiedziała się za budową nowej kładki. Za takim rozwiązaniem – z uwzględnieniem wind dla osób z niepełnosprawnościami – zagłosowało 1648 osób. W komentarzach obecnie także wiele osób popiera właśnie taki wariant. W trakcie konsultacji zwracano uwagę, że rozwiązanie jest dużo droższe.

Rozbiórkę i nowe przejście dla pieszych poparło 958 osób. Drogowcy tłumaczyli, że wybrali drugą koncepcję po analizie wielokryterialnej, uwzględniając głosy za rozbiórką wielu organizacji społecznych.

Czyli do centrum, jadąc z okolic Rynarzewa dojadę szybciej niż mieszkając na Kapuściskach – zwraca uwagę pan Łukasz. Czas, jaki kierowcy spędzą w korkach to jeden z argumentów podnoszonych przez nich w dyskusji. Kolejny to powątpiewanie w koordynację świateł i ustawienie ich w taki sposób, aby przejazd był rzeczywiście płynny.

Inwestycja zakłada konieczność wydłużenia peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Jak informowali drogowcy, nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe). Same prace budowlane mają być prowadzone pod ruchem – jeden z pasów w tym czasie będzie wyłączony.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski