Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy
Projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” zakłada budowę aż 212 obiektów na terenie całego miasta. Zgodnie z harmonogramem, jesienią powinny być realizowane prace w ponad 100 lokalizacjach. Wodociągi przyznają, że jedne będą o mniejszym zakresie uciążliwości dla mieszkańców, inne – o większym.
Kopią od miesięcy
Prace trwają już od miesięcy. We wrześniu mają się zakończyć prace w ulicy Mikołaja Reja, gdzie trwa przebudowa istniejącego kanału - są tam zwiększane średnice istniejących kanałów deszczowych, co zmniejszy ryzyko podtopień terenu. Kanał retencyjny będzie miał ponad 50 m długości i półtora metra średnicy. W sierpniu mają się skończyć prace przy ul. Sowińskiego, których efektem będzie też zmniejszenie ryzyka podtopień. Na ten sam miesiąc zaplanowano koniec robót przy kolektorze połączeniowym w ulicach Kapuściska i Betoniarzy na Kapuściskach.
W ulicy Wały Jagiellońskie trwa budowa podziemnego zbiornika retencyjnego. Zbiornik o pojemności 160 m3 służyć będzie do tymczasowego przetrzymywania wód deszczowych. Koniec prac zaplanowano na wrzesień. W rejonie skrzyżowania ulic Gdańskiej i Dwernickiego trwa budowa kolektora połączeniowego. Działanie to ma na celu odciążenie istniejącego, przepełnionego kolektora oraz istniejących kanałów. Prace maja się zakończyć jeszcze w lipcu. Na sierpień z kolei zaplanowano finał budowy otwartego zbiornika infiltracyjnego w rejonie ulic Artyleryjskiej i Zaświat.
Gdzie pokopią?
Aktualnie trwają prace przygotowawcze do rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej m.in.:
- w rejonie ul. Śliwińskiego - powstanie tam zbiornik retencyjny;
- w rejonie ulicy Stawowej;
- przygotowania dotyczą budowy zbiornika retencyjnego wraz z przyłączeniami sieciowymi oraz instalacjami obiektowymi w rejonie ul. Żmudzkiej;
- Budowy nowego wylotu do rzeki Brdy na wysokości ul. Krakowskiej.
Projekt jest realizowany w 26 zlewniach wód deszczowych, które zlokalizowane są głównie na terenie osiedli/dzielnic: Bocianowo, Śródmieście, Bielawy, Jary, Błonie, Wilczak, Stare Miasto, Szwederowo, Bartodzieje, Jachcice, Piaski, Osowa Góra, Kapuściska, Babia Wieś, Fordon, Brdyujście, Leśne, Zawisza, Skrzetusko, Górzyskowo, Biedaszkowo.
- Na ten moment przedstawienie konkretnych dat realizacji nie jest możliwe, bowiem prace uzależnione są od wielu czynników. Każde roboty muszą bowiem najpierw dostać pozwolenie na budowę, a następnie muszą zostać zatwierdzone przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji, który określa, gdzie i w jakim momencie możemy zacząć prace tak, by zapewnić drożność komunikacyjną w mieście. – pogodowych, pandemicznych, a przede wszystkim logistycznych - informuje Bogna Dominiak z działu PR MWiK.
Bogna Dominiak podkreśla, że realizacja projektu pozwoli uchronić miasto przed skutkami deszczy nawalnych i podtopieniami. - Bydgoszcz będzie odporna na zmiany klimatyczne, które coraz mocniej odczuwamy. Ostatnie informacje z kraju i świata, zdjęcia zalanych ulic i szkód tym spowodowanych, pokazują, jak ważne jest odpowiednie wyłapanie deszczówki i mądre nią gospodarowanie - mówi.
Projekt MWiK obejmuje renowację ok. 90 km istniejącej kanalizacji deszczowej oraz budowę nowych elementów systemu. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi około 258 mln zł netto. Dofinansowanie z UE to około 154,8 mln zł.
