Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś w Bydgoszczy budowano statki. Zobacz zdjęcia bydgoskich stoczni

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Na zdjęciach, wykonanych jeszcze przed I wojną zobaczyć można m.in. dawne stocznie oraz budowane w nich statki.
Na zdjęciach, wykonanych jeszcze przed I wojną zobaczyć można m.in. dawne stocznie oraz budowane w nich statki. "Industrie und Gewerbe in Bromberg"
Przed I wojną światową żegluga na Brdzie i Kanale Bydgoskim kwitła. Barka za barką wypełnione towarami sunęły w stronę Wisły, gdzie dokonywano przeładunku. Zobaczcie dawne bydgoskie stocznie oraz budowane w nich statki.

Zobacz wideo z drona: Przebudowa torowiska na Kapuściskach - marzec 2022

od 16 lat

Przed I wojną światową żegluga na Brdzie i Kanale Bydgoskim kwitła. Barka za barką wypełnione towarami sunęły w stronę Wisły, gdzie dokonywano przeładunku. Towary z głębi Niemiec albo płynęły dalej do Gdańska i Królewca, albo też przez granicę usytuowaną pod Toruniem - do Rosji. Wożono też mnóstwo produktów, zwłaszcza surowców, w odwrotnym kierunku. Potrzebne do tego były nie tylko same barki, ale także holowniki i parowce. Te ostatnie służyć miały również przewozom pasażerskim.

Nie można się zatem dziwić, że w Bydgoszczy rozwinął się przemysł stoczniowy. W okolicach Brdyujścia i Łęgnowa na przełomie XIX i XX wieku działało kilka stoczni, w których budowano statki rzeczne, w tym stocznia Lloyda Bydgoskiego, największy z takich zakładów. Znajdowała się ona w Karlsdorfie, jak Niemcy nazywali podbydgoską osadę rozlokowaną nad zakolem Brdy na terenie ówczesnej wsi Kapuściska Małe. Dziś to okolice dworca kolejowego Bydgoszcz Wschód.

Po zakończeniu wojny i powstaniu państwa polskiego sytuacja uległa zmianie, bo z powodu nowych granic i wojny celnej żegluga na Brdzie i Kanale Bydgoskim praktycznie zamarła. Dopiero pod koniec lat 20. ub. wieku zaczęto znów budować statki, choć na dużo mniejszą skalę.

Na zdjęciach, wykonanych jeszcze przed I wojną i zamieszczonych w dziele "Industrie und Gewerbe in Bromberg", wydanym w 1907 roku, zobaczyć można m.in. dawne stocznie oraz budowane w nich statki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo