Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otwarcie Trasy Uniwersyteckiej? W tym tygodniu - próby obciążeniowe

Michał Sitarek
Już niebawem przed rondem Toruńskim i Fordońskim powinny się tworzyć mniejsze korki. Szybciej zjedziemy też Kujawską. Dłużej postoimy zaś na Wojska Polskiego.

Już niebawem przed rondem Toruńskim i Fordońskim powinny się tworzyć mniejsze korki. Szybciej zjedziemy też Kujawską. Dłużej postoimy zaś na Wojska Polskiego.

<!** Image 3 align=none alt="Image 224858" sub="Fot. Dariusz Bloch">

Wkrótce kierowcy będą mogli korzystać z Trasy Uniwersyteckiej. O to, czego możemy spodziewać się po jej otwarciu, zapytaliśmy dr. Jacka Chmielewskiego z Katedry Budownictwa Drogowego UTP.

- Wykonywaliśmy taką symulację. Wynika z niej, że istotnie zmniejszy się natężenie ruchu na ciągu Jana Pawła II wraz z Wyszyńskiego. Poza tym mniej pojazdów przejeżdżać będzie Kujawską i Bernardyńską. Odetchnie także rondo Jagiellonów. Ze względu na bardzo duże potoki pojazdów więcej czasu będzie trzeba poświęcić na pokonanie skrzyżowania Wojska Polskiego z Trasą Uniwersytecką - zaznacza ekspert.

Bez obaw na Wzgórzu

Nieznacznie zwiększony ruch mogą odczuć mieszkańcy Wzgórza Wolności. Do czasu wybudowania przedłużenia trasy od Wojska Polskiego do Glinek najprościej będzie dojechać do niej ulicami Karpacką i Sokolą lub Ujejskiego. - Mimo wszystko podchodziłbym do tego bez obaw. To lokalne ulice, które nie są atrakcyjne dla kierowców ze względu na progi zwalniające, dużą liczbę aut parkujących równolegle do krawężnika, spoza których mogą na jezdnie wtargnąć piesi - zaznacza dr Jacek Chmielewski.

<!** reklama>

Drogowcy zapowiadają jednak, że inwestycja polegająca na dociągnięciu trasy do Glinek będzie jedną z pierwszych realizowanych w najbliższych latach przy wsparciu środków unijnych. Kończy się jej projektowanie i podział działek niezbędnych do wykupienia. Kompletem dokumentów łącznie z zezwoleniem na realizację miasto ma dysponować w marcu.

Na Skrzetusku będzie można zapomnieć prawdopodobnie o szybkim przejeździe przez rondo Wielkopolskie. Drogowcy również zakładają taki scenariusz. Dlatego wcześniej dobudowali wokół węzła ścieżki rowerowe oraz nowe chodniki. Przesunęli także część przejść, tak by poprawić bezpieczeństwo pieszych. W ciągu dwóch lat dobudowana zostanie tam sygnalizacja świetlna. Po udrożnieniu Kamiennej (dobudowanie jednego pasa od Morskiej do Gdańskiej) większość pojazdów będzie się tam przemieszczać na osi północ-południe.

Kiedy otwarcie?

Do końca miesiąca zakończą się wszystkie prace przy Trasie Uniwersyteckiej.

- Na czwartek i piątek zaplanowane są ostatnie próby obciążeniowe na samym moście. Wjedzie na niego 12 ciężarówek załadowanych żwirem. Każda ważyć będzie około 32 ton - mówi kierownik budowy Grzegorz Gajewski.

Z początkiem grudnia odbędą się niezbędne końcowe odbiory. To oznacza, że kierowcy skorzystają z trasy po około dwóch tygodniach. - Obecnie przygotowujemy program włączenia trasy do ruchu. Będzie to najprawdopodobniej połowa grudnia. Chcemy w uroczyste otwarcie wpisać jeden z ulicznych biegów organizowanych w mieście. Zależy nam jednak, by mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z nowej arterii, a jej uruchomienie sprawiło jak najmniej utrudnień - zapowiada dyrektor Wydziału Promocji UM Piotr Kurek.

- Wraz z otwarciem trasy uruchomimy także nową linię nr 57 łączącą Błonie, Stawową, Solskiego, Trasę Uniwersytecką, Czerkaską, Zaświat i Dworzec PKP - dodaje rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!