Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kibice zdemolowali kompletnie tramwaj z przyczepą. Kalendarium bydgoskie, 20 kwietnia

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 20 kwietnia [kalendarium]

1502: król Aleksander Jagiellończyk nadał swojemu dworzaninowi Jakubowi Wągrowskiemu młyn wodny na Brdzie w Bydgoszczy.

1862: na Starym Rynku w Bydgoszczy odsłonięto pomnik króla Fryderyka II Wielkiego, którego twórcą był Eduard Ulhenhuth. Pomnik w 1919 roku Niemcy przewieźli do Piły. Do Bydgoszczy wrócił w 1940, by ulec zniszczeniu w styczniu 1945.

1921: w Bydgoszczy, stanowiącej wówczas ogólnopolskie centrum wyznawców kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, rozpoczęła się dwudniowa się ogólnopolska konferencja z udziałem 20 duchownych i 10 ewangelistów.

1925: na zebraniu w lokalu „Stara Bydgoszcz” przy Rybim Rynku powstał Klub Motocyklistów „Bydgoszcz”, którego prezesem został Ksawery Borowski. W pierwszym okresie istnienia klub organizował rajdy szosowe i terenowe oraz, na zakończenie sezonu, „pogoń za lisem”, a od 1930 roku wyścigi żużlowe na torze stadionu Miejskiego. Zrzeszał zarówno Polaków, jak i Niemców. Zaprzestał działalności w chwili wybuchu wojny, pod wojnie nie zezwolono na kontynuację jego funkcjonowania.

1927: gościnnie na deskach Teatru Miejskiego w Bydgoszczy w sztuce Verneuille’a „Orzeł czy reszka” jako Maica wystąpiła najpopularniejsza polska aktorka, Jadwiga Smosarska. Jej występ cieszył się ogromną popularnością, sala była wypełniona do ostatniego miejsca, bilety sprzedano na wiele dni naprzód.

1938: miało miejsce zatwierdzenie przez Radę Miejską Bydgoszczy planu generalnej przebudowy śródmieścia, aby uczynić z niego przestrzeń wielkomiejską. Plan nigdy nie został on zrealizowany.

1941: Niemcy przywieźli z Piły przechowywany tam od 1920 roku bydgoski pomnik króla Fryderyka II i ustawili go ponownie na Starym Rynku w Bydgoszczy.

1953: w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy księża z terenu ówczesnego województwa bydgoskiego złożyli uroczyste ślubowanie na wierność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

1969: miało miejsce wycofanie ruchu tramwajowego z bydgoskiego Starego Rynku. Tramwaje jeżdżące tą trasą od 18 maja 1888 roku skierowane zostały ulicami Focha i Długą.

1980: kibice wracający z meczu I ligi piłkarskiej Zawisza – Arka Gdynia zdemolowali tramwajowy wóz motorowy linii 8 i przyczepę kursującą na linii nr 2. Pojazdy wycofano z eksploatacji.

1985: na apel Miejskiej Rady Narodowej ok. 4 tysiące bydgoszczan stawiły się w wolną sobotę do miejskiego czynu porządkowego. Pracowano głównie na terenie kompleksu rekreacyjno-handlowego w Myślęcinku.

1997: podczas inauguracji IV bydgoskiego festiwalu operowego odsłonięta została „Alegoria Bydgoska”, obraz autorstwa Andrzeja Nowackiego przedstawiający orkiestrę bez dyrygenta; na obrazie uwiecznione zostały wizerunki ówczesnych bydgoskich VIP-ów.

2000: Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę bydgoszczanki Julity Nyiro na decyzję władz miejskich w sprawie wywłaszczenia działki przy ulicy Oliwskiej, gdzie miała być zbudowana nowa trasa i most Kazimierza Wielkiego przez Brdę.

2003: arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński uroczyście otworzył w ówczesnej bydgoskiej farze nowo zamontowane „Drzwi jubileuszowe” autorstwa bydgoskiego rzeźbiarza Michała Kubiaka.

2005: prezydenci i starostowie Bydgoszczy i Torunia oraz marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera