W ramach trwającej IV Ogólnopolskiej Kampanii „Hospicjum to też życie”, Nakło odwiedził w niedzielę krajowy duszpasterz hospicjów, ksiądz Piotr Krakowiak.
<!** Image 2 align=right alt="Image 66953" sub="Ksiądz Piotr Krakowiak w Domu Pomocy Społecznej spotkał się z osobami związanymi z nakielskim hospicjum. /Fot. Paweł Wiśniewski
">Założyciel Fundacji Hospicyjnej, wspierającej hospicja w całym kraju, odprawił dwie msze święte w kościele pw. św. Wawrzyńca. W Domu Pomocy Społecznej spotkał się z pacjentami, pracownikami i wolontariuszami nakielskiego Hospicjum Domowego.
- Mieszkańcy powinni być dumni z tego, że w Nakle jest hospicjum, działa dobrze i rozwija się - stwierdził ksiądz Piotr Krakowiak. - To dowód na to, że w małym mieście też może się udać. Ksiądz Krakowiak podkreślił, że nakielscy wolontariusze biorą udział w licznych szkoleniach, chcą pomagać i należy stworzyć im do tego odpowiednie warunki.
- Przeszkodą jest brak lokalu. Można by spróbować połączyć Dom Pomocy Społecznej i hospicjum. To propozycja do lokalnych władz - dodał duszpasterz.
<!** reklama>Zwracając się na mszy do młodzieży i osób starszych, duszpasterz podkreślił, że przy człowieku umierającym można odnaleźć sens życia.
- Każdy może być wolontariuszem, młodszy i starszy - stwierdził.
Wizyta księdza Krakowiaka w Nakle była elementem realizacji trzyletniego programu na rzecz wolontariatu hospicyjnego „Lubię pomagać”, którego celem jest utworzenie przy hospicjach aktywnych centrów wolontariatu, edukacja społeczna na temat choroby i śmierci oraz aktywizacja wolontariuszy z grupy osób powyżej 50 lat.
Nakielskie Hospicjum Domowe działa od pięciu lat, jego pracę koordynuje Fundacja Salus Homini. Czworo lekarzy, siedem pielęgniarek, psycholog, rehabilitant i pracownik socjalny niosą pomoc chorym na terenie trzech gmin: Mroczy, Nakła i Sadek.
- Bardzo ważne jest wsparcie duchowe i to nie tylko dla pacjenta, ale także dla jego rodziny - powiedział „Expressowi” doktor Włodzimierz Morawski, koordynator medyczny hospicjum. - Mamy nadzieję, że uda nam się poszerzyć zakres usług i być może za jakieś dwa do trzech lat Hospicjum Domowe zmieni status na placówkę stacjonarną. Spełnia ona więcej funkcji i byłaby ogromny odciążeniem dla rodzin.
Obchody Kampanii „Hospicjum to też życie” rozpoczęły się w Nakle 7 października koncertem zorganizowanym przez Fundację Salus Homini w kościele pw. św. Wawrzyńca. Wystąpiły w nim dwa nakielskie chóry: Nakielski Chór Kameralny prowadzony przez Grażynę Wolter-Kaźmierczak oraz Nadzieja, działający przy Gimnazjum nr 3 i kierowany przez Michała Gackę.