
Negatywny wpływ kawy na układ nerwowy
Kofeina może wywoływać negatywne skutki w działaniu układu nerwowego. Niektóre osoby mogą je odczuwać zdecydowanie mocniej i jest to przesłanka do tego, by zrezygnować z picia kawy. Jeśli kawa zamiast dać kopa do działania i poprawić koncentrację, powoduje u ciebie nerwowość, drżenie rąk, zwiększa poziom lęku i stresu, przyspiesza bicie serca, to z pewnością powinieneś ją odstawić.

Kłopoty z zasypianiem? Kawa to zły pomysł
Kofeina może zaburzać sen. Osoby z bezsennością lub innymi zaburzeniami snu powinny ograniczyć spożywanie kawy. Zalecenie to szczególnie dotyczy godzin popołudniowych i wieczornych.

Dlaczego dzieci nie powinny pić kawy?
To sprawa raczej oczywista, ale nie dla wszystkich rodziców. Dzieci nie powinny pić kawy (podobnie jak napojów energetycznych). Kofeina działa stymulująco na ich układ nerwowy, który cały czas znajduje się w fazie rozwoju. Kawa może więc spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u dziecka.
Kawa oraz napoje energetyczne prowadzić będą więc u dzieci do zaburzeń snu, nerwowości, problemów z koncentracją. Należy też pamiętać, że kofeina ma negatywny wpływ na wchłanianie żelaza i wapnia, co szczególnie jest niebezpieczne w przypadku dzieci.

Jak długo działa kofeina zawarta w przeciętnej kawie
Zawarta w kawie kofeina działa stosunkowo szybko po spożyciu. Maksymalne działanie kofeiny ustępuje zazwyczaj po około 1-2 godziny. Cały okres działania kofeiny zależy od indywidualnych czynników i trwa od 3 do 6 godzin.