W poniedziałek 15-letni Mikołaj poszedł do szkoły z dumnie wypiętą piersią, na której dumnie przyklejone było serduszko WOŚP. Dzień wcześniej chłopak kwestował na rzecz Wielkiej Orkiestry. Uzbierał 617 złotych. Wszystko było dobrze, do czasu lekcji religii.
- Nauczyciel nakazał mojemu synowi zdjąć z bluzy symbol WOŚP, bo jak to określił Owsiak to złodziej i on się z tym nie zgadza, więc Mikołaj ma to zrobić - opowiada pan Hubert, tato Mateusza. - Na szczęście mój syn się nie zgodził i powiedział, że tego nie zrobi. Katecheta wygłosił wtedy, że trzeba dawać na Caritas, a nie na Owsiaka, bo to złodziej. Dodał również, że jeżeli jutro przyjdzie z tym czymś na bluzie, to sam mu to zedrze - relacjonuje pan Hubert.
- Z rozmowy z katechetą lekcja religii przebiegała w następujący sposób: po wejściu uczniów do klasy nauczyciel poprosił ucznia o ściągnięcie emblematu WOŚP-u, uczeń nie wyraził na to zgody - przyznaje Jerzy Łukasik, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju w przesłanym nam oświadczeniu. Według dyrektora, uczniowie zaczęli wówczas dopytywać katechetę o jego zdanie na temat WOŚP. - Katecheta zaprezentował prywatne stanowisko, które nie jest oficjalnym stanowiskiem kościoła katolickiego a tym bardziej szkoły, w której pracuje - pisze dyrektor Jerzy Łukasik.
- Zwróciłem uwagę nauczycielowi na niestosowność tego zachowania, potrzebę wyjaśnienia młodzieży niezręczności sformułowań i przeproszenia. Zaręczam, że nie pozwolę na żadne negatywne reakcje w stosunku do ucznia. W tej rozmowie mocno podkreśliłem, że każda lekcja i każdy przedmiot ma powiązanie z podstawą programową, powinny na niej być poruszane problemy, sprawy skorelowane z tematem - informuje dyrektor w oświadczeniu.
- Tradycją jest, że nauczyciele naszej placówki organizują w dniu finału loterię fantową, z której środki zasilają konto WOŚP. W tym roku 5 nauczycieli szkoły przygotowało 660 losów, a dochód z loterii wyniósł 3.539 złotych. Wolontariuszami tegorocznej akcji było 39 uczniów naszej szkoły, dzięki między innymi ich zaangażowaniu i poświęceniu Kudowa-Zdrój zebrała 34186 złotych -informuje dyrektor. Dodatkowo uczniowie, którzy angażują się w Orkiestrę, mogą liczyć na wyższą ocenę z zachowania.
W szkole organizowane są także inne akcje charytatywne, z których dochód przeznaczony jest m.in. na Fundację „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. Oprócz tego młodzi ludzie kwestują na cmentarzach czy uczestniczą w porządkowaniu grobów na Ukrainie. Dodatkowo także organizują zbiórki żywności i produktów codziennego użytku, które przekazywane są dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą.
ZOBACZ TEŻ:
Zaglądamy do klasztorów. Czym naprawdę zajmują się zakonnice?
Zobacz także
Zaglądamy do klasztorów. Czym naprawdę zajmują się zakonnice?
