27 lipca 1466 roku przebywający w Bydgoszczy od czterech dni król Kazimierz Jagiellończyk w wyniku narady odbytej z posłami księcia pomorskiego Eryka II i przedstawicielami stanów pruskich wysłał wojsko w sile ok. 5000 zbrojnych celem uderzenia na zajmowane przez Krzyżaków Chojnice.
27 lipca 1851 roku z Bydgoszczy z dworca znajdującego się przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie do 1969 roku funkcjonował dworzec kolejki wąskotorowej, o godz. 2.30 w nocy odszedł pierwszy pociąg pasażerski do Nakła z wagonami odkrytymi i nieoświetlonymi. Trasę tę, na której nie było jeszcze żadnej stacji, pokonał w 50 minut.
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
27 lipca 1907 roku w obecności notariusza Stanisława Moczyńskiego założona specjalnie w tym celu spółka Polaków (dentysta Stanisław Lewandowski, właściciel drukarni Franciszek Kiedrowski i kierownik biura Sylwester Kaczmarek) podpisała umowę kupna od niemieckiego kupca Wilhelma Oklitza dużej halę z ogrodem, w której odbywały się treningi i wyścigi rowerowe na posesji przy ul. Gamma 11 (obecnie ul. Warmińskiego) z przeznaczeniem na Dom Polski. Pieniądze na zakup pochodziły ze zbiórek społecznych i pożyczek. Do 1920 roku w tym miejscu ogniskowało się życie polskiej mniejszości w mieście. Po II wojnie hala należała do „Rometu”, w latach 90. mieścił się tam warsztat samochodowy. Obecnie budynek ten już nie istnieje.
27 lipca 1930 roku na boisku sportowym Szkoły Oficerskiej zakończyły się dwudniowe lekkoatletyczne mistrzostwa Polski kobiet. W rzucie dyskiem wygrała mistrzyni olimpijska z Amsterdamu, Halina Konopacka.
27 lipca 1935 roku wszyscy abonenci telefoniczni w Bydgoszczy zostali przyłączeni do centrali automatycznej o pojemności 3000 numerów znajdującej się w specjalnym budynku wzniesionym przez koncern PASTA przy ul. Pomorskiej. Centrala ta funkcjonowała do końca lat 70.
27 lipca 1946 roku samochód Fabryki Okuć „Fema”, stojący po załadowaniu na ulicy Stary Port, stoczył się po pochyłości jezdni do Brdy. Był to już trzeci wypadek tego typu w tym miejscu, choć pierwszy po II wojnie, więc nabrzeże Brdy zostało niebawem zabezpieczone solidną balustradą.
27 lipca 1951 roku Państwowe Zakłady Zbożowo-Młynarskie przekazały czynny młyn na Czyżkówku (zwany młynem Petersona) pod zarząd Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Bydgoszczy. Nowy właściciel nigdy nie podjął tam produkcji.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
27 lipca 1962 roku na Torbydzie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Armii Radzieckiej, kończący w ten sposób swoje miesięczne tournée po Pomorzu. Występ zgromadził podobnie liczną publiczność jak najciekawsze mecze hokejowe, a najwięcej braw zebrał zespół za wykonanie polskich pieśni ludowych... po rosyjsku.
27 lipca 1991 roku do Bydgoszczy na dwa dni przybył popularny uzdrowiciel rosyjski, Anatolij Kaszpirowski. Codziennie odbywały się po dwa dwugodzinne seanse terapeutyczne w hali Astorii, która wypełniała się do ostatniego miejsca.
"Jest tam 80 tysięcy szkieletów". Wstrzymano wartą miliony przebudowę parku w Bydgoszczy
