Zobacz wideo: Takie są kary dla pijanych kierowców.
Dalszy ciąg niespodziewanej karuzeli kadrowej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Po odwołaniu prezesa Leszka Walczaka kilka dni temu, polska Grupa Zbrojeniowa, w skład której wchodzą bydgoskie WZL, zdecydowała o zdjęciu z posad w radzie nadzorczej Marka Gralika i Przemysława Przybylskiego. Obaj to przedstawiciele PiS.
Gralik jest nauczycielem języka angielskiego i kujawsko-pomorskim kuratorem oświaty. Przybylski też naucza - skończył Akademię Teologiczno-Katolicką, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a doktorat zrobił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był przewodniczącym rady nadzorczej WZL.
- Zgodnie ze statutem Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, PGZ S.A. jako większościowy akcjonariusz posiada przedstawicieli w Radzie Nadzorczej Spółki i w każdej chwili ma prawo do dokonywania zmian. Nie ma obowiązku uzasadniania decyzji w tym zakresie - informuje Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji PGZ.
- Dostałem informację o powołaniu mnie w skład rady nadzorczej (nową kadencję - przyp. red.) z datą 30 czerwca. Natomiast powodów odwołania, ani żadnej nawet najmniejszej informacji do tej pory nie otrzymałem. Ani telefonu ani maila - mówił nam w czwartek (15.07) w rozmowie z nami Marek Gralik. - Oczywiście możemy te decyzje wiązać z odwołaniem prezesa WZL nr 2 w Bydgoszczy, ale wyniki głosowania członków rady są tajne i nie będę ich komentował - dodaje.
Ostatecznie majl ze skanem o jego odwołaniu Gralik otrzymał ok. godz 12.30. Z informacji wynika, że został odwołany już we wtorek, 13 lipca. - Uzasadnienia takiej decyzji nie ma, jedynie podziękowania za wkład pracy dla WZL - mówi Marek Gralik.
Nowa szefowa rady nadzorczej
Nową szefową RN WZL została Marzena Pabjasz. To znana postać w środowisku kadr kierowniczych PGZ. W wrześniu ub. roku powołano ją do rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Elektronicznych. Już 5 listopada 2020 odwołano ją z rady, ale tylko dlatego, że została czasowo przez tę samą radę delegowana do wykonywania funkcji prezesa WZE. Zakłady ogłosiły konkurs na stanowisko prezesa, a Pabjasz już do WZE nie wróciła. Najważniejszą inwestycją realizowaną przez WZE jest Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM służących do zwalczania okrętów nawodnych. Projekt jest powiązany z programem offsetowym realizowanym w WZE tworzenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.
Prezesa WZL Leszka Walczaka rada nadzorcza niespodziewanie odwołała ze stanowiska w poniedziałek (12.07) przy ostrych protestach załogi zakładów. Uchwała o odwołaniu nie zawiera przyczyn takiej decyzji. Na pełniącego obowiązki wyznaczono Szymona Dankowskiego, od 9 lat dyrektora jakości w firmie. WZL ogłosiły też postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa.
POLECAMY
Najwyższe budynki w Bydgoszczy. Jaką mają wysokość? [zdjęcia]
