https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kardynał Richelieu rozsiądzie się w botaniku

kb
Kultowy ogród przy placu Weyssenhoffa pilnie potrzebuje rewitalizacji. Brakuje historycznych rzeźb, zegara. Nadszedł też czas na wytyczenie dawnych alejek.

Kultowy ogród przy placu Weyssenhoffa pilnie potrzebuje rewitalizacji. Brakuje historycznych rzeźb, zegara. Nadszedł też czas na wytyczenie dawnych alejek.

<!** Image 2 align=right alt="Image 100988" sub="Botanik będzie taki jak przed laty. Znalazły się pieniądze na rewitalizację roślinności i zabytków kultury. Pasjonaci gotowi to miejsce odnawiać już pracują Fot. Dariusz Bloch">Już w zeszłym roku rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, czyli właściciel parku, postanowił znaleźć ludzi gotowych poświęcić swój czas na jego renowację.

Wyjątkowe miejsce

Ta grupa już się zebrała, a przewodniczy jej Maria Dombrowicz z Instytutu Geografii UKW.

- Od 1995 roku botanik jest pomnikiem przyrody, arboretum ujętym w rejestrze tworów przyrody. Warto zainwestować w upiększenie tego miejsca i cieszę się, że władze województwa zainteresowały się tematem - mówi koordynatorka projektu. Wczoraj bowiem wojewoda podpisał umowę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dotyczącą rewitalizacji arboretum.

Pierwszym etapem działań zespołu jest odtworzenie rosarium. Królować w nim ma wybitny okaz w świecie kwiatów... Jego Eminencja Kardynał de Richelieu... - Postaramy się posadzić gatunki róż identyczne jak te z czasów powstawania ogrodu, czyli 1930 roku. Chcemy, żeby bydgoszczan cieszyły właśnie okazałe róże francuskie, między innymi, Cardinal de Richelieu. To bardzo stara i szlachetna odmiana. Na samo rosarium i niezbędną dokumentację wojewoda przeznaczył 20 tysięcy złotych.

<!** reklama>- Tuż przy wejściu do ogrodu, tam gdzie stał zegar słoneczny i „Cztery pory roku”, stoją ustawione w porządku geometrycznym partery ogrodowe - wyjaśnia Karol Dąbrowski, członek zespołu odpowiedzialny za roślinność.

Gdy strumyk płynie z wolna...

- Zamierzamy zaprezentować w tych parterach róże miniaturowe. Wyżej, za skalniakiem, który trochę później został włączony do botanika, pojawią się wspomniane róże francuskie, historyczne, od których wywodzą się inne gatunki róż. Zamierzaliśmy wreszcie odtworzyć dawny ogród skalny, alpinarium. Niestety, czas i rosnące na wzniesieniach drzewa trochę pokrzyżowały nam plany, więc zamiast skalniaka, zamiast niszczyć to, co jest, stworzymy kolekcję roślin górskich runa leśnego. Nie zapomnimy o historycznym układzie wodnym, o kaskadach, potoczkach, strumykach. Rewitalizatorzy ogrodu chcą również odtworzyć kulturalną część botanika. W kolejnym etapie prac wykonany zostanie projekt odbudowy zegara słonecznego i rzeźb z cyklu „Cztery pory roku”.(kb)

Coto jest?

  • Arboretum - wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym, miejsce prac nad aklimatyzacją obcych gatunków, bądź ochrony rzadkich gatunków i odmian.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski