360 lat temu do Bydgoszczy przybył z Warszawy król Jan Kazimierz z małżonką Marią Gonzagą w celu spotkania się z elektorem brandenburskim Fryderykiem Wilhelmem dla kontynuowania traktatów, zawartych 19 września w We- lawie.
Powrót Bractwa
Przed 337 laty, 26 października 1680 roku, król Jan III Sobieski zezwolił na wznowienie działalności bractwa kurkowego w Bydgoszczy, obiecując wystawienie odpowiedniego przywileju w chwili, kiedy bractwo będzie już dobrze zorganizowane i przedstawi wilkierz do zatwierdzenia. Doszło do tego 12 lat później.
26 października 1918 roku w Bydgoszczy nastąpiło przesilenie epidemii grypy, nazwanej hiszpanką, która rozprzestrzeniła się od początku października. Liczba nowych przypadków choroby od tego dnia wynosiła już tylko do 25 dziennie zamiast kilkuset w połowie października.
79 lat temu została rozwiązana ostatnia w Bydgoszczy loża wolnomularskiej „Janus na Wschodzie” z siedzibą w domu przy ul. Pod Blankami 15, powstała w 1800 roku, do której należeli zamożni bydgoscy mieszczanie.
Odszedł „Mietek”
Przed 32 laty podczas młodzieżowego turnieju na stadionie Polonii na skutek najechania przez zawodnika Stali Gorzów, który stracił kontrolę nad motocyklem i wjechał na murawę zginął Mieczysław Połukard, wybitny żużlowiec i trener, związany z bydgoskim klubem od 1955 roku, pierwszy Polak, który zakwalifikował się do finału indywidualnych mistrzostw świata (w 1959 r.).
26 października 2006 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika króla Kazimierza Wielkiego na koniu, umieszczonego na granitowym cokole na skwerze przy ulicy Pod Blankami.
26 października 2006 roku Honorowym Obywatelem Bydgoszczy został ks. Zdzisław Lipiński, urodzony w Bydgoszczy w 1922 r.