Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium "Expressu": 5 listopada

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się 5 listopada w naszym mieście.

5 listopada 1922 roku odbyły się pierwsze wybory parlamentarne do Sejmu RP, w których udział wzięli mieszkańcy Bydgoszczy. Poprzednie wybory do Sejmu Ustawodawczego miały miejsce w 1919 roku, kiedy Bydgoszcz pozostawała jeszcze pod rządami Niemiec. Z okręgu wyborczego obejmującego miasto i pięć okolicznych powiatów zostali wybrani Edmund Bigoński, Leon Żó-towski i Karol Rzepecki z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, Władysław Herz i Jan Faustyniuk z listy Narodowej Partii Robotniczej oraz Kurt Graebe, który reprezentować miał w parlamencie mniejszość niemiecką.
Osiemdziesiąt lat temu Rada Miejska Bydgoszczy wiceprezydentem miasta obrała Marcina Śpikowskiego, prawnika, adwokata, który urząd ten sprawował aż do zajęcia Bydgoszczy przez wojska niemieckie w 1939 roku; po II wojnie Śpikowski wrócił do Bydgoszczy, był wziętym adwokatem, choć nie pełnił już żadnych funkcji jako były sanacyjny urzędnik. Zmarł w 1963 roku.
Przed 66 laty, po tzw. poranku, czyli koncercie Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej, znajdującej się wówczas w finansowych tarapatach, powstał społeczny komitet przyjaciół orkiestry, który miał zająć się interwencją w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie, aby pozyskać stamtąd środki na dalsze funkcjonowanie orkiestry.
Dokładnie 61 lat temu nastąpiło uroczyste otwarcie nowej księgarni na dopiero budowanym osiedlu Kapuściska przy al. Planu 6-letniego, należącej do PP „Dom Książki”. Księgarnia ta, w tym samym miejscu, jako jedna z nielicznych placówek w Bydgoszczy, funkcjonuje do dziś. Pierwszą kierowniczką księgarni została Krystyna Michałowska.
5 listopada 1960 roku rozpoczął swoją działalność Teatr Kameralny w budynku przy ul. Grodzkiej. Pierwszą wystawioną sztuką były „Parady” Jana Potockiego. Przez wiele lat Kameralny funkcjonował jako druga scena bydgoska, gromadząc licznych widzów. Teatr zamknięty został w 1988 roku z powodu zagrożenia pożarowego i złego stanu budynku.
Piątego dnia listopada 1968 roku przed Sądem Wojewódzkim w Bydgoszczy zakończył się proces Henryka K. oskarżonego o zamordowanie swojej żony strzałem w głowę z pistoletu 4 grudnia 1967 roku w ich mieszkaniu w centrum Bydgoszczy, w trakcie porannej kłótni. Podsądny został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
39 lat temu w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Al. Mickiewicza 4 otwarto pierwszą w mieście czytelnię społeczno-polityczną. Jej księgozbiór liczył ok. 2 tysiące woluminów, przeważały dzieła klasyków marksizmu-leninizmu. Czytelnia zwykle zionęła pustkami. Korzystali z niej jedynie ci, którzy musieli. Placówka została zamknięta i zlikwidowana po sierpniu 1980 roku.
Dokładnie osiemnaście lat temu ówczesny premier RP Jerzy Buzek powołał Jana Węgrzyna na stanowisko delegata rządu do spraw wdrożenia reformy administracyjnej w nowo powstałym województwie kujawsko-pomorskim. Węgrzyn był wcześniej dyrektorem biura w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcję swoją sprawował w Bydgoszczy do końca 1998, do czasu powołania wojewody kujawsko-pomorskiego po reformie administracyjnej kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera