Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

23 września 1552 roku król Zygmunt II August zezwolił bernardynom bydgoskim na zbudowanie nowego kościoła, bowiem poprzedni spalił się w pożarze, który wybuchł w 1545 roku.
23 września 1926 roku w Bydgoszczy w Teatrze Miejskim z recitalem wystąpił Adam Didur, jeden z najwybitniejszych basów tamtych czasów, pierwszy basista Metropolitan House w Nowym Jorku. Wybitny artysta występując wraz z córką Olgą do Bydgoszczy zawitał w ramach triumfalnego tournee po Polsce.
23 września 1929 roku bezpośrednio po swoim występie wokalnym na specjalne zaproszenie na ślubie następcy szwedzkiego tronu po raz trzeci do Bydgoszczy przyjechała światowej sławy śpiewaczka operowa Ada Sari (właśc. Jadwigi Szayer, ur. w 1886 roku w Wadowicach, zm. w 1968 roku w Ciechocinku), która wystąpiła w Teatrze Miejskim z koncertem wokalnym z towarzyszeniem fortepianu.
23 września 1932 roku prezydentem Bydgoszczy na 12-letnią kadencję po prawie dwuletnim wakacie na tym urzędzie został wybrany Leon Barciszewski. Prezydent zginął z rąk hitlerowców przypuszczalnie 11 listopada 1939 roku.
Zobacz również:
Bydgoszcz na starych zdjęciach. Zobacz, jak zmieniło się miasto
23 września 1938 roku odbyła się antyczeska demonstracja w Bydgoszczy w sprawie przyłączenia Zaolzia do Polski. Kilka tysięcy bydgoszczan zgromadziło się na Starym Rynku. Po wiecu część ruszyła do ataku na żydowskie sklepy; zdemolowano kilka lokali, powybijano szyby w synagodze, szkole i mieszkaniach, a także poturbowano Żydów przechodniów. Władze wszczęły postępowanie karne przeciwko uczestnikom zajść, natomiast „Dziennik Bydgoski” starał się wypaczyć rzeczywisty przebieg zgromadzenia twierdząc, iż zajścia sprowokowali demonstrujący w obronie Czechow Żydzi.
23 września 1950 roku miała miejsce trzecia wizyta w Bydgoszczy ks. kardynała, prymasa Polski, Stefana Wyszyńskiego. Odwiedził on dwie parafie, pw. NSPJ na pl. Piastowskim i św. Stanisława w Siernieczku,
23 września 1956 roku Zarząd Miejski Związku Młodzieży Polskiej zorganizował festyn młodzieżowy z okazji miesiąca przyjaźni polsko-radzieckiej i dla rozpropagowania Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie z udziałem m.in. sekretarza ambasady ZSRR. Na jego oczach doszło do chuligańskich wybryków młodzieży, która wtargnęła na imprezę, wracając z meczu żużlowego i wznosiła okrzyki „obrażające władze PRL i przyjaźń polsko-radziecką”.
***
Sprawdź się w quizie: Bydgoskie legendy, opowieści i historie - znasz je?
***
23 września 1967 roku z dwudniową wizytą do Bydgoszczy przybyli wspólnie obydwaj jedyni ówcześni polscy kardynałowie, Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. 23 września wieczorem w kościele pod wezwaniem św. Wincentego a Paulo odbyła się msza, którą celebrował Karol Wojtyła, natomiast kazanie wygłosił Stefan Wyszyński. Prymas informował w nim bez ogródek o wyjątkowo napiętej sytuacji na linii państwo - Kościół, winiąc za ten stan władze.
23 września 1985 roku w amfiteatrze Zawiszy wystąpiła światowej sławy rewia muzyczno-taneczna „Tropicana” z Kuby, której popisy oglądał nadkomplet publiczności.
23 września 1998 roku kilkunastu skinów wracających z pogrzebu kolegi zdemolowało w Bydgoszczy autobus linii 72. Pasażerowie uciekli w popłochu.
23 września 2015 roku Rada Miasta Bydgoszczy nadała Eleonorze Harendarskiej, wieloletniej dyrektorce Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy.