Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 9 listopada: Na Wiatrakowej zerwał się balkon z piątego piętra i spadł w dół. Jedna ofiara

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 9 listopada. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się tego dnia w Bydgoszczy.
Kalendarium bydgoskie na 9 listopada. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się tego dnia w Bydgoszczy. Dariusz Bloch / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 9 listopada. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się tego dnia w Bydgoszczy.

9 listopada 1471 roku król Kazimierz Jagiellończyk podpisał w Krakowie dekret zwalniający bydgoskich mieszczan od czynszów, podatków i ceł na 8 lat po tym, jak w pożarze spłonęło niemal całe miasto.

9 listopada 1617 roku na zamku bydgoskim zmarł starosta bydgoski Maciej Smogulecki, posiadacz wielu domów w Bydgoszczy i kilkunastu okolicznych wsi.

9 listopada 1918 roku w wyniku wydarzeń na froncie i nastrojów rewolucyjnych w armii niemieckiej powstał ferment rewolucyjny także w garnizonie bydgoskim. Po południu miał miejsce nieudany zamach na komendanta garnizonu, gen. Krausego.

9 listopada 1923 roku w Bydgoszczy powołano Straż Narodową złożoną z członków Związku Hallerczyków, Stowarzyszenia Porządku Publicznego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Bractwa Strzeleckiego i Legii Obrony Konstytucji. Celem było „stanie na straży praworządności i zabezpieczenia mienia państwowego od zamachów elementów wywrotowych”. Do straży zgłosiło akces 1200 osób. Komendantem został kpt. Teofil Reszka.

Kontynuujemy nasz cykl, w którym pokazujmy stare zdjęcia Bydgoszczy i porównujemy je z obecnymi fotografiami. Jak Bydgoszcz wyglądała dawniej i jak zmieniła się na przestrzeni lat. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.

Bydgoszcz - to samo miejsce dawniej i dziś [ZDJĘCIA]

9 listopada 1930 roku uroczyście oddano do użytku północny odcinek tzw. kolei francuskiej prowadzący z Nowej Wsi Wielkiej przez Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni z mostem betonowo-żelaznym przez Brdę w Bydgoszczy. Przejazd pierwszych pociągów oglądały tłumy bydgoszczan ustawione na dworcu i wzdłuż torów.

9 listopada 1939 roku w kinie „Pomorzanin” przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy do zebranych licznie Niemców po projekcji filmu propagandowego przemawiał minister propagandy III Rzeszy, Joseph Goebbels.

9 listopada 1950 roku na pl. Bohaterów Stalingradu, czyli Starym Rynku w Bydgoszczy odbył się wielki wiec z udziałem około 40 tys. mieszkańców miasta i okolic, głównie młodzieży. Zebrani „zademonstrowali swoją niezłomną wolę walki o pokój” z okazji rozpoczynającego się w Warszawie II Światowego Kongresu Obrońców Pokoju.

9 listopada 1954 roku rozpoczęła się akcja rejestrowania rowerów w Bydgoszczy; wszyscy posiadacze tych jednośladów w mieście byli zobowiązani do zarejestrowania tych pojazdów w przeciągu miesiąca, aczkolwiek nie mieli obowiązku umieszczać na rowerach tabliczek z nadanymi numerami.

9 listopada 1955 roku w godzinach rannych doszło do groźnego wykolejenia się tramwaju linii 9 jadącego z ronda Bernardyńskiego na Babią Wieś w Bydgoszczy. Pojedynczy wóz motorowy, jadąc za szybko, wyskoczył na łuku z szyn i przewrócił się. Jedna osoba została ciężko ranna.

9 listopada 1958 roku w zakładach wyrobów elektrycznych „Eltra” w Bydgoszczy wyprodukowano pierwszy w kraju przenośny miniaturowy radioodbiornik.

9 listopada 1975 roku zakończono pierwszy etap rozbiórki szyn tramwajowych na ul. Mostowej pomiędzy ul. Grodzką i Starym Rynkiem w Bydgoszczy. Do końca roku na tym odcinku ul. Mostowej powstał deptak wyłożony płytami lastrykowymi wykonanymi przez spółdzielnię pracy „Tęcza” w Bydgoszczy.

Suknie ślubne kiedyś i dziś: jak dawniej wyglądały panny mło...

9 listopada 1981 roku na bydgoskie ulice wyruszyły pierwsze autobusy przegubowe marki „Ikarus” sprowadzone z Węgier. Do Bydgoszczy dotarło ich 25, miały mieć pojemność nawet do 350 osób i zastąpić starsze i mniejsze pojazdy wycofywane z eksploatacji. Ikarusy w Bydgoszczy przeszły przeglądy zerowe, a następnie miały wyruszyć na 500-kilometrowe trasy bez obciążenia. Dopiero po tej próbie miały wejść do służby przewozowej.

9 listopada 1983 roku w budowanym przez Bydgoskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego przy ulicy Wiatrakowej bloku mieszkalnym płyta balkonowa z najwyższego, V piętra spadła w dół, a lecący coraz większy ciężar zrywał wszystkie płyty aż do dołu. W wyniku katastrofy śmierć poniósł pracownik budowy przebywający na balkonie na IV piętrze.

9 listopada 1997 roku w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie z koncertem wystąpił słynny polski chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”.

9 listopada 1999 roku ok. godz. 17.30 na ul. Gdańskiej 76 w Bydgoszczy w pobliżu wejścia do Petro Banku grupa napastników posługujących się skradzionym mercedesem dokonała na oczach przechodniów napadu na człowieka niosącego gotówkę z firmy do banku. Mercedesa bandyci porzucili na ul. Kołłątaja. Sprawców napadu nie znaleziono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera