https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 7 listopada: Tysiące bydgoszczan oglądały start balonu "Poznań"

Krzysztof Błażejewski
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl nac.gov.pl
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 7 listopada w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 7 LISTOPADA]

7 listopada 1909 roku wobec tysięcy zgromadzonych bydgoszczan o godz. 11 wystartował z tzw. łąki Hempela przy wylocie drogi w kierunku na Nakło balon na ogrzane powietrze o nazwie „Poznań”. Kilka godzin później balon wylądował w Chmielnikach.

7 listopada 1937 roku na Starym Rynku rozpoczęto ustawianie nowych latarni gazowych, silniejszych i znacznie wyższych od poprzednich. Miały one w istotny sposób wzmóc wieczorne i nocne oświetlenie najważniejszego placu w mieście.

7 listopada 1945 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie na pl. Wolności obelisku ku czci Armii Czerwonej w obecności władz wojewódzkich i miejskich, delegacji Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Obelisk miał być tymczasowy, na przyszłość zapowiadano wybudowanie w tym miejscu gigantycznego pomnika Czerwonoarmisty. Projekt nie doszedł do skutku.

7 listopada 1947 roku w Bydgoszczy powstał szpital Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Markwarta po przejęciu budynku przy ul. Markwarta 6 i dwóch pięter sąsiedniego budynku przy ul. Markwarta 4, w 1967 roku połączonych łącznikiem. Na początku szpital posiadał 88 łóżek. Dziś jest to szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

7 listopada 1957 roku w Bydgoszczy rozpoczął się dwudniowy pierwszy krajowy zjazd Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli zarejestrowanego 15 kwietnia 1957 roku. To właśnie wówczas w Bydgoszczy zaczął ukazywać się organ prasowy SAiW pt. „Fakty i Myśli”.

7 listopada 1959 roku przy ówczesnych Al. 1 Maja otwarto pierwszy w Polsce sklep jajczarsko-drobiarski Miejskiego Handlu Detalicznego, patronat zaopatrzeniowy nad sklepem przejęły Bydgoskie Zakłady Przemysłu Jajczarsko-Drobiarskiego. W sklepie zapowiadano stałą obecność w sprzedaży kurczaków, gęsi, konserw, rosołów w kostkach, wyrobów garmażeryjnych, a także popularnych jaj-tłuczek i tzw. wylewek.

7 listopada 1964 roku w klubie „Jupiter” przy ówczesnej ul. Czerwonej Armii odbyło się spotkanie autorskie mistrza fraszek Stanisława Jerzego Leca. Dzień wcześniej pisarz gościł w bydgoskim klubie „Mozaika”.

7 listopada 1969 roku do Bydgoszczy trafiły pierwsze automaty do sprzedaży biletów w pojazdach miejskiej komunikacji „Krab” produkowanych przez Poznańską Fabrykę Gazomierzy. Całą partia liczyć miała 80 sztuk, które po drobnych modernizacjach miały zostać zainstalowane po dwa we wszystkich 40 wozach silnikowych tramwajowych kursujących po Bydgoszczy. Zapowiedziano jednocześnie, że w 1970 roku „Kraby” zostaną zainstalowane również w autobusach, co pozwoliłoby na całkowite zastąpienie pracy konduktorów. Urządzenia te jednak okazały się zawodne, ich żywot był krótki. Lepszym rozwiązaniem okazał się późniejszy montaż kasowników i sprzedaż biletów w kioskach.

zobacz też:

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

7 listopada 1975 roku w Warszawie zmarła w wieku 78 lat Zofia Barciszewska, wdowa po Leonie, ostatnim przedwojennym prezydencie Bydgoszczy, zamordowanym przez hitlerowców w 1939 roku.

7 listopada 1986 roku Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bydgoszczy wprowadził po raz pierwszy po wojnie wolny wybór lekarza w czterech bydgoskich przychodniach – przy ul. Ogrody 14 i 21 można było odtąd wybierać lekarza z poradni ogólnej i dziecięcej, a w przychodniach przy ul. Żwirki i Wigury oraz Gwardii Ludowej – tylko w poradniach dziecięcych. Deklarowanie się pacjentów potrwać miało do 31 stycznia 1987 r.

7 listopada 1999 roku w jednym z mieszkań przy al. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wezwana policja znalazła zwłoki 41-letniej kobiety pobitej przez 42-letniego mężczyznę podczas alkoholowej libacji, która miała tam miejsce w sobotni wieczór. Napastnik został zatrzymany, ale następnego dnia zwolniony, gdyż sekcja zwłok wykazała, że kobieta zmarła śmiercią naturalną, a jej pobicie nie miało z tym związku.

7 listopada 2006 roku Zbigniew Hoffmann, dotychczasowy wicewojewoda wielkopolski, został powołany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na funkcję wojewody kujawsko-pomorskiego. Funkcję tę sprawował tylko jeden rok, do parlamentarnej porażki PiS. W 2015 roku powrócił na funkcję wojewody wielkopolskiego.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski