https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 4 lipca: 2 lata więzienia za produkcję bimbru w mieszkaniu

Krzysztof Błażejewski
Sierżant Sztabowy Dariusz Roszczybiuk prezentuje nielegalny zestaw do pędzenia bimbru. Zdjęcie ilustracyjne
Sierżant Sztabowy Dariusz Roszczybiuk prezentuje nielegalny zestaw do pędzenia bimbru. Zdjęcie ilustracyjne Marcin Olivia Soto, arch. Polska Press, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 4 lipca w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 4 LIPCA]

4 lipca 1878 roku w miejskiej sali gimnastycznej przy ul. Konarskiego otwarta została pierwsza w Bydgoszczy wystawa dzieł sztuki. Przeważały obrazy.

4 lipca 1900 roku w Bydgoszczy doszło do groźnego pożaru. W nocy całkowitemu spaleniu uległy tartak i fabryka mebli Grunewalda mieszcząca się nad Brdą.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

4 lipca 1904 roku w Bydgoszczy na cmentarzu Starofarnym odbył się pogrzeb jednego z najbardziej cenionych obrońców polskości pod zaborem pruskim, pisarza i wydawcy Juliana Prejsa, znanego pod pseudonimem Sjerp – od nazwiska zapisanego wstecz. Pogrzeb, na który przyjechali Polacy z całego zaboru pruskiego, stał się manifestacją polskości w mieście.

4 lipca 1913 roku odbyło się ostre strzelanie artyleryjskie na poligonie na Jachcicach. Mieszkańcy miasta przez wiele godzin słyszeli wybuchy, zamknięte też były drogi prowadzące na północny zachód od miasta.

4 lipca 1931 roku do Bydgoszczy przyjechało na wypoczynek kolonijny 37 dzieci polskich w wieku od 9 – 15 lat mieszkających w Prusach Wschodnich, w powiatach olsztyńskim i szczycieńskim.

4 lipca 1937 roku w budynku Internatu Kresowego przy ul. Chodkiewicza (dziś siedziba oddziału prewencji policji) otwarta została wystawa dzieł podarowanych przez wdowę po Leonie Wyczółkowskim miastu Bydgoszczy oraz darów rzeźbiarza Konstantego Laszczki i 522 dokumentów królewskich ofiarowanych bydgoskiej bibliotece przez Kazimierza Kierskiego.

4 lipca 1938 roku po wykupieniu od Moritza Barwalda czynnego od 1882 roku młyna przy ul. Jagiellońskiej przez Bronisława Kentzera, zakład rozpoczął działalność pod nazwą - imieniem nowego właściciela. Po II wojnie młyny przejęło Państwowe Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie, działając tam do końca XX wieku. Obecnie mieści się tam hotel „Słoneczny Młyn”.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

4 lipca 1955 roku otwarte zostało pierwsze w Bydgoszczy kino letnie na wolnym powietrzu - „Bagatela”. Bilet wstępu kosztował 3,60 zł, a wyświetlano wyłącznie filmy premierowe.

4 lipca 1984 roku przepływający Brdą statek szkolny „Noteć 2” ze szkoły żeglugi śródlądowej w Nakle nad Notecią na wysokości ul. Jagiellońskiej zaczął tonąć. Powodem było uszkodzenie dna statku o wielki konar leżący na dnie rzeki. Z pomocą przybyła straż pożarna z dużą motopompą, statek bezpiecznie doholowano do brzegu.

4 lipca 1985 roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w warunkach obowiązywania nowej ustawy wymierzył najwyższą karę za produkcję bimbru w mieszkaniu na własne potrzeby. 47-letni mieszkaniec Fordonu skazany został na 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności i wysoką grzywnę oraz częściową konfiskatę mienia.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

Tego samego dnia doszło do pożaru w zakładach „Jutrzenka” przy ul. Kościuszki. Spłonął magazyn z 6 tonami kartonowych opakowań. Produkcja została wstrzymana.

4 lipca 1993 roku zarząd Bydgoszczy w zamian za 70 mln ówczesnych złotych rocznie zgodził się na rozstawienie w mieście na wylotowych ulicach 9 banerów reklamujących papierosy „Caro”. Był to pierwszy tego rodzaju kontrakt.
QUIZ: Rozpoznasz te miejsca w Bydgoszczy?
4 lipca 1998 roku na dziedzińcu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Jezuickiej wystawiona została sztuka „Dekameron” Giovanniego Boccacio w reżyserii Włodzimierza Matuszaka.

4 lipca 2008 roku na Brdzie pojawił się pierwszy „słoneczny” tramwaj wodny, który w czasie lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów obsługiwał sportowców i VIP-ów, a od września codziennie służył wszystkim pasażerom.

Czy da się uniknąć wypadków drogowych? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Polub nas na Facebooku

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski