4 lipca 1878 roku w miejskiej sali gimnastycznej przy ul. Konarskiego otwarta została pierwsza w Bydgoszczy wystawa dzieł sztuki. Przeważały obrazy.
4 lipca 1900 roku w Bydgoszczy doszło do groźnego pożaru. W nocy całkowitemu spaleniu uległy tartak i fabryka mebli Grunewalda mieszcząca się nad Brdą.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
4 lipca 1904 roku w Bydgoszczy na cmentarzu Starofarnym odbył się pogrzeb jednego z najbardziej cenionych obrońców polskości pod zaborem pruskim, pisarza i wydawcy Juliana Prejsa, znanego pod pseudonimem Sjerp – od nazwiska zapisanego wstecz. Pogrzeb, na który przyjechali Polacy z całego zaboru pruskiego, stał się manifestacją polskości w mieście.
4 lipca 1913 roku odbyło się ostre strzelanie artyleryjskie na poligonie na Jachcicach. Mieszkańcy miasta przez wiele godzin słyszeli wybuchy, zamknięte też były drogi prowadzące na północny zachód od miasta.
4 lipca 1931 roku do Bydgoszczy przyjechało na wypoczynek kolonijny 37 dzieci polskich w wieku od 9 – 15 lat mieszkających w Prusach Wschodnich, w powiatach olsztyńskim i szczycieńskim.
4 lipca 1937 roku w budynku Internatu Kresowego przy ul. Chodkiewicza (dziś siedziba oddziału prewencji policji) otwarta została wystawa dzieł podarowanych przez wdowę po Leonie Wyczółkowskim miastu Bydgoszczy oraz darów rzeźbiarza Konstantego Laszczki i 522 dokumentów królewskich ofiarowanych bydgoskiej bibliotece przez Kazimierza Kierskiego.
4 lipca 1938 roku po wykupieniu od Moritza Barwalda czynnego od 1882 roku młyna przy ul. Jagiellońskiej przez Bronisława Kentzera, zakład rozpoczął działalność pod nazwą - imieniem nowego właściciela. Po II wojnie młyny przejęło Państwowe Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie, działając tam do końca XX wieku. Obecnie mieści się tam hotel „Słoneczny Młyn”.
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
4 lipca 1955 roku otwarte zostało pierwsze w Bydgoszczy kino letnie na wolnym powietrzu - „Bagatela”. Bilet wstępu kosztował 3,60 zł, a wyświetlano wyłącznie filmy premierowe.
4 lipca 1984 roku przepływający Brdą statek szkolny „Noteć 2” ze szkoły żeglugi śródlądowej w Nakle nad Notecią na wysokości ul. Jagiellońskiej zaczął tonąć. Powodem było uszkodzenie dna statku o wielki konar leżący na dnie rzeki. Z pomocą przybyła straż pożarna z dużą motopompą, statek bezpiecznie doholowano do brzegu.
4 lipca 1985 roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w warunkach obowiązywania nowej ustawy wymierzył najwyższą karę za produkcję bimbru w mieszkaniu na własne potrzeby. 47-letni mieszkaniec Fordonu skazany został na 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności i wysoką grzywnę oraz częściową konfiskatę mienia.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
Tego samego dnia doszło do pożaru w zakładach „Jutrzenka” przy ul. Kościuszki. Spłonął magazyn z 6 tonami kartonowych opakowań. Produkcja została wstrzymana.
4 lipca 1993 roku zarząd Bydgoszczy w zamian za 70 mln ówczesnych złotych rocznie zgodził się na rozstawienie w mieście na wylotowych ulicach 9 banerów reklamujących papierosy „Caro”. Był to pierwszy tego rodzaju kontrakt.
QUIZ: Rozpoznasz te miejsca w Bydgoszczy?
4 lipca 1998 roku na dziedzińcu budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Jezuickiej wystawiona została sztuka „Dekameron” Giovanniego Boccacio w reżyserii Włodzimierza Matuszaka.
4 lipca 2008 roku na Brdzie pojawił się pierwszy „słoneczny” tramwaj wodny, który w czasie lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów obsługiwał sportowców i VIP-ów, a od września codziennie służył wszystkim pasażerom.
Czy da się uniknąć wypadków drogowych? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Polub nas na Facebooku