3 sierpnia 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk opuścił Bydgoszcz po kolejnym, kilkudniowym pobycie wspólnie z żoną Elżbietą i arcybiskupem gnieźnieńskim Janem Gruszczyńskim. Z miasta udał się do Nowego n. Wisłą.
3 sierpnia 1736 roku wojska saskie opuściły Bydgoszcz, w której przebywały wspólnie z wojskami rosyjskimi od lata poprzedniego roku.
3 sierpnia 1824 roku odbyło się pierwsze przedstawienie w nowo wybudowanym teatrze na miejscu zburzonego klasztoru karmelitów.
3 sierpnia 1895 roku w Bydgoszczy rozpoczął się zlot delegatów „Sokoła” z całego zaboru pruskiego. Dzień później po poświęceniu sztandaru oddział liczący 200 członków w mundurach przemaszerował przez miasto, udając się do strzelnicy przy ul. Toruńskiej na zawody strzeleckie.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
3 sierpnia 1924 roku na regaty o mistrzostwo Polski do Brdyujścia przybył prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Tego samego dnia w towarzystwie wojewody poznańskiego Adolfa Bnińskiego Wojciechowski otworzył stadion Miejski przy ul. Sportowej, znajdujący się dopiero w budowie (istniało boisko piłkarskie oraz wąska żużlowa bieżnia). Do 1929 roku stadion został dostosowany do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych.
3 sierpnia 1938 roku w sporządzonym przez siebie testamencie na rok przed śmiercią znany polski pisarz historyczny Wacław Gąsiorowski, choć nigdy w Bydgoszczy nie był, zapisał swoją bibliotekę i zbiór dokumentów w spadku bydgoskiej bibliotece miejskiej.
3 sierpnia 1939 roku w fabryce papy i smoły przy ulicy Gdańskiej w godzinach popołudniowych wybuch kotła ze smołą spowodował wielki pożar, który bydgoscy strażacy gasili nieprzerwanie przez 22 godziny.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
3 sierpnia 1955 roku w Bydgoszczy przy IV śluzie zakończył się propagandowy, kilkusetosobowy spływ kajakowy Wisłą z Warszawy do Bydgoszczy dla uczczenia V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Na zakończenie odbył się więc pokoju, zabawa taneczna na powietrzu oraz pokaz ogni sztucznych.
3 sierpnia 1961 roku w kawiarni „Teatralna” przy al. Mickiewicza ustawiono pierwszą w Bydgoszczy szafę grającą. Koszt jednego odtworzenia znajdujących się w środku płyt wynosił 2 zł. Przez wiele tygodni od otwarcia aż do zamknięcia kawiarnia była okupowana przez młodzież, słuchającą ulubionych przebojów.
Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową