Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 24 kwietnia: Przywieźli do Bydgoszczy materiały wybuchowe, by skonstruować bombę. Dostali po 8 lat więzienia

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 24 kwietnia: Przywieźli do Bydgoszczy materiały wybuchowe, by skonstruować bombę. Dostali po 8 lat więzienia
Kalendarium bydgoskie na 24 kwietnia: Przywieźli do Bydgoszczy materiały wybuchowe, by skonstruować bombę. Dostali po 8 lat więzienia Archiwum Polska Press
Kalendarium bydgoskie na 24 kwietnia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

24 kwietnia 1457 roku Bydgoszcz opuścił przebywający tu przez ponad dwa tygodnie król Kazimierz Jagiellończyk. Rozpatrywał on na zamku sprawy związane z wynagrodzeniem dla zaciężnych wojsk krzyżackich, którzy sprzedali Polsce zamek i miasto Malbork.

24 kwietnia 1643 roku występem na scenie kolegium jezuickiego młodzież bydgoska powitała przybywającego do miasta biskupa chełmińskiego Kaspra Działyńskiego.

24 kwietnia 1887 roku w sali hotelu „Royal” przy pl. Teatralnym wystąpiła objazdowa trupa aktorska z udziałem m.in. Gabrieli Zapolskiej. Późniejsza znana pisarka zaprezentowała recital wierszy o treści patriotycznej.

24 kwietnia 1920 roku założony został oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Bydgoszczy.

24 kwietnia 1924 roku na dworcu kolejowym Bydgoszcz Główna policja aresztowała dwóch studentów Politechniki Gdańskiej, członków ukraińskiej nacjonalistycznej organizacji „Odnowa” związanej z ruchem banderowskim, którzy przewozili materiały wybuchowe cele zorganizowania w Polsce zamachu terrorystycznego. Sąd w Bydgoszczy skazał ich na kary po 8 lat ciężkiego więzienia.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

24 kwietnia 1928 roku Towarzystwo Upiększania Miasta rozstawiło na głównych ulicach Bydgoszczy pierwszych kilkanaście „koszy do papieru”, czyli pojemników na śmieci.

24 kwietnia 1936 roku uruchomiona została nowa linia tramwajowa długości 1100 m na Bielawki od skrzyżowania ul. Gdańskiej z ul. Chodkiewicza do skrzyżowania z ul. Lelewela. Dwa lata później linię wydłużono do skrzyżowania ul. Chodkiewicza z ul. Cichą i ul. Bartosza Głowackiego.

24 kwietnia 1949 roku zapadła decyzja o budowie w ciągu dwóch lat nowego stadionu Gwardii z torem żużlowym i boiskiem lekkoatletyczno-piłkarskim obliczonego na 35 tys. widzów na wolnym terenie w rejonie ulic Dwernickiego i Małachowskiego. Obok stanąć miała hala na 5 tys. widzów, a także basen o wymiarach olimpijskich i korty tenisowe. Plan nigdy nie został zrealizowany.

24 kwietnia 1998 roku premier Jerzy Buzek wręczył Teresie Piotrowskiej nominację na stanowisko wojewody bydgoskiego.

Tego samego dnia w nocy w budynku przy ul. Hetmańskiej, gdzie mieściła się m.in. Stacja Hodowli Zwierząt, dokonano włamania i zabójstwa nocnego stróża. Sprawcy nigdy nie ujęto.

24 kwietnia 2000 roku starszy sierżant z Komendy Miejskiej Policji na ul. Jagiellońskiej, jadąc skodą felicią z szybkością ok. 100 km na godz. potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Kierowca odjechał z miejsca zdarzenia, a następnie, usiłując zatrzeć ślady, spalił swój samochód w lesie pod Solcem Kuj. Zatrzymany został w mieszkaniu swojego kolegi, strażnika miejskiego.

Beata Szydło: - Strona związkowa odrzuciła nasze propozycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo