Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 22 kwietnia: Ale przymroziło! Co gorsza, w nocy zaczął sypać śnieg

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 22 kwietnia: Ale przymroziło! Co gorsza, w nocy zaczął sypać śnieg
Kalendarium bydgoskie na 22 kwietnia: Ale przymroziło! Co gorsza, w nocy zaczął sypać śnieg Dariusz Bloch
Kalendarium bydgoskie na 22 kwietnia. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

22 kwietnia 1919 roku władze pruskie sprzedały dawne koszary wojskowe na „Londynku”. Kupili je kupcy Harry Schiller i Alfred Schiller oraz bydgoski stolarz Friedrich Eisenberg.

22 kwietnia 1924 roku w godzinach popołudniowych temperatura w Bydgoszczy nieoczekiwanie spadła poniżej zera. Wieczorem zaczął sypać śnieg, którego opady ustały dopiero następnego dnia w południe.

22 kwietnia 1934 roku prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski otworzył w Muzeum Miejskim drugą w Bydgoszczy (pierwsza miała miejsce w 1924 roku) wystawę malarstwa Leona Wyczółkowskiego, artysty mieszkającego od 1922 roku w Gościeradzu. Zaprezentowano 70 dzieł artysty, głównie pejzaży z Pomorza.

22 kwietnia 1939 roku rozpoczęła się dwudniowa pierwsza wystawa psów rasowych w Bydgoszczy. Na dziedzińcu liceum rolniczego zaprezentowano 90 okazów należących do 25 ras.

22 kwietnia 1943 roku grupa dywersyjna Armii Krajowej „Zagralin” z bydgoszczaninem Józefem Lewandowskim w składzie przeprowadziła trzecią kolejną akcję terrorystyczną, podkładając tym razem bombę na dworcu kolejowym w Breslau (Wrocławiu). Prawdopodobnie zginęło czterech niemieckich żołnierzy, a kilkunastu odniosło rany.

22 kwietnia 1957 roku w Bydgoszczy zmarł Augustyn Sęk-Traeger (ur. 1896), członek organizacji konspiracyjnej „Miecz i Pług”, który dzięki swojemu synowi Romanowi pozyskał informacje o tajnym poligonie rakietowym w Peenemuende w 1943 roku i przekazał je do Komendy Głównej AK w Warszawie. Sęk-Traeger pochowany został na cmentarzu na Bielawkach.

Tego samego dnia w panoramicznym kinie „Orzeł” odbył się pierwszy w mieście, eksperymentalny pokaz filmu z dźwiękiem stereofonicznym. Wyświetlano obraz prod. ZSRR „Szczęśliwa młodość”, reportaż z występów szkolnych radzieckich zespołów pieśni i tańca. Dźwięk wydobywał się z 23 głośników rozstawionych w różnych miejscach sali.

22 kwietnia 1981 roku zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń przedpłat na sprzedaż samochodów produkcji krajowej na lata 1982-85, które od tej chwili miały być wnoszone w systematycznych ratach miesięcznych na specjalną książeczkę oszczędnościową PKO. W Bydgoszczy wpłacać można było w I i II oddziale PKO (Al. 1 Maja i pl. Zjednoczenia), w filiach przy al. Powstańców Śląskich, na Leśnym i na Błoniu oraz w wybranych urzędach pocztowych: 11 w Bydgoszczy i UPT w Kotomierzu, Koronowie i Solcu Kuj., a także w 120 punktach ajencji PKO zlokalizowanych w zakładach pracy.

Tego samego dnia w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo na Bielawkach wystąpił amerykański zespół The Johnny Thompson Singers z Filadelfii wykonujący muzykę negro spirituals.

22 kwietnia 1989 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy otrzymała imię Ludwika Rydygiera. Akt nadania imienia rektor uczelni prof. Jan Domaniewski odebrał z rąk posła na Sejm PRL i I sekretarza KW PZPR w Bydgoszczy, Zenona Żmudzińskiego.

"Dojrzalsi". Nowy program skierowany do seniorów (odc. 1)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo