https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 16 lipca: Złoty medal dla Kamili Skolimowskiej

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobaczcie, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 16 lipca. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 16 LIPCA]

16 lipca 1863 roku przez Bydgoszczy przejechał w drodze z Warszawy do Berlina, zatrzymując się na kilka godzin, margrabia Aleksander Wielopolski, do niedawna pierwszy naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego.

16 lipca 1882 roku w drewnianym budynku wzniesionym według projektu Józefa Święcickiego w ogrodzie posesji przy Gdańskiej 68 rozpoczął działalność Victoria-Theater. W latach 1892-1920 teatr ten działał pod nazwą „Elysium”, a do 1939 jako „Deutsche Buehne”. Po II wojnie w tym samym budynku w latach 1945-47 mieścił się Teatr Ziemi Pomorskiej. W miejscu tym stoi obecny Teatr Polski, zbudowany i otwarty w 1949 roku.

16 lipca 1908 roku na Kapuściskach wybuchł wielki pożar w tartaku Seligenda. Spalił się cały zapas drewna na placu.

16 lipca 1914 roku w Domu Polskim odbył się prelekcja z przezroczami o misjach katolickich w Afryce urządzona staraniem Towarzystwa Samopomocy Ludu Polskiego.

Zobacz też:

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

16 lipca 1960 roku nad Bydgoszczą i okolicami w południe przeszła niezwykle groźna burza z silnymi wyładowaniami, ulewnym deszczem i gradem. Pioruny wywołały w mieście około 20 pożarów, a straż pożarna wzywana była do 60 domów, w których zalane zostały piwnice i niżej położone mieszkania. Na Szwederowie rażona piorunem została 60-letnia kobieta.

16 lipca 1966 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zaaprobowało decyzję o budowie linii tramwajowej na Błonie. Trasa miała biec od węzła grunwaldzkiego ulicą Nakielską do ul. Miedza, dalej plantami nad Starym Kanałem, aby 300 metrów przed ul. Czerwonego Krzyża przejść ul. Nakielską i piąć się w górę. Dalej biec miała ulicą Wąwozową i Stawową, by dojść do ul. Szubińskiej i zakończyć się pętlą przy ul. Madalińskiego. Razem z budową nowej linii zamierzano zlikwidować trasę „trójki” na Wilczak! Projekt, jako mało realny i bardzo kosztowny, szybko powędrował do szafy.

16 lipca 1993 roku mieszkanka Inowrocławia, studentka bydgoskiej Akademii Medycznej Agnieszka Pachałko została miss Polski 1993. Trzy miesiące później została wybrana w Tokio Miss International.

16 lipca 1999 roku w Bydgoszczy rozpoczęły się trzydniowe I Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce z udziałem ponad 1000 sportowców ze 140 krajów. Po uroczystości otwarcia nastąpiło wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta prezydentowi IAAF, Primo Nebiolo. Polacy zdobyli trzy medale. Autorką jedynego złotego była miotaczka Kamila Skolimowska.

Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej]

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski