Już dzisiaj w gazecie „koperta zdrowia”! Sprawdźcie, jak ją poprawnie uzupełnić

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sytuacji kryzysowej „koperta zdrowia” może pomóc uratować życie nasze lub bliskich. To specjalny formularz zbierający w jednym miejscu najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach i alergiach. Wypełnijcie go razem z nami i schowajcie w dobrze oznaczonym miejscu.

„Koperta zdrowia” to kolejny projekt Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego skierowany do seniorów, osób starszych, mieszkających samotnie i każdego, kto troszczy się o swoje zdrowie.

Przygotujcie „kopertę zdrowia” razem z nami

Dzisiaj w gazecie i prenumeracie znajdziecie zestaw składający się z koperty, specjalnych naklejek i karty zdrowia. Do tej ostatniej wpisujemy swoje dane osobiste i informacje medyczne – imię, nazwisko, pesel oraz grupę krwi (jeżeli nie mamy pewności, jaka jest dokładnie, zostawiamy tę rubrykę pustą). W formularzu jest też miejsce na dane kontaktowe do rodziny oraz informację o naszych współmieszkańcach, w tym zwierzętach domowych. W tej sekcji należy np. wpisać imię psa – ułatwi to ratownikom uspokojenie zwierzęcia.

Najważniejszą częścią formularza jest jednak nasza historia medyczna: lista aktualnie przyjmowanych leków, alergie, uczulenia pokarmowe, choroby przewlekłe, wcześniejsze zabiegi chirurgiczne i inne istotne szczegóły dotyczące zdrowia. Do koperty można dołączyć kartę informacyjną z pobytu w szpitalu, wyniki badań, wskazówki od naszego farmaceuty albo lekarza rodzinnego.

Tak uzupełnioną „kartę zdrowia” chowamy do koperty, tę zaś umieszczamy w łatwo dostępnym i dobrze widocznym miejscu. Może być to szafka w przedpokoju, stolik pod telewizorem albo drzwi lodówki – to miejsca najczęściej polecane przez ratowników medycznych. Wybrane miejsce oznaczamy specjalną naklejką, dzięki czemu w sytuacji kryzysowej osoby udzielające nam pomocy będą miały łatwy dostęp do najważniejszych informacji o stanie naszego zdrowia. O miejscu przechowywania koperty warto też poinformować współmieszkańców i bliskich.

Dowiedzcie się więcej o akcji

W przypadku nagłego zagrożenia życia „koperta zdrowia” pozwoli służbom medycznym szybko uzyskać wszystkie najważniejsze informacje i wdrożyć najlepsze leczenie. To, całkiem dosłownie, może uratować nasze życie. – Informacje z „koperty zdrowia” bardzo przydają nam się w codziennym życiu, gdy przyjeżdżamy do pacjenta, który potrzebuje pomocy, mieszka sam, a nie jest w stanie przedstawić nam, na co choruje oraz jakie przyjmuje lekipodkreśla Łukasz Sobierajski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

„Koperta zdrowia” jest więc szczególnie ważna w przypadku mieszkających samotnie seniorów, osób z chorobami przewlekłymi, alergiami, nietolerancjami pokarmowymi oraz na stałe przyjmujących leki. Bywa tak, że w sytuacji kryzysowej emocje utrudniają podanie służbom medycznym wszystkich niezbędnych informacji o stanie zdrowia swoim lub bliskiej osoby. Koperta będzie najlepszym tego rozwiązaniem. – „Koperta zdrowia” to naprawdę piękna idea, która każdemu z nas może uratować życiemówi Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. – Bardzo zachęcam Państwa do włączenia się do tej akcji, abyśmy wszyscy czuli się po prostu bezpieczniej. Nie tylko osoby starsze. Zachęcam też młodych, żeby dać przykład starszym i już dzisiaj nabrać nawyku dbania o własne zdrowie.

Poznajcie inne inicjatywy dla seniorów

Warto też wspomnieć (i korzystać) z innych akcji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rzecz seniorów, osób przewlekle chorych oraz społecznie wykluczonych. Jedną z najważniejszych jest opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej, który obecnie obejmuje blisko trzy tysiące osób. System tworzą, monitorujące funkcje życie, mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy, czyli tzw. „bransoletki życia” połączone z centrum operacyjnym.

Kolejnym projektem jest organizacja pomocy sąsiedzkiej oraz wolontariatu opiekuńczego. W jego ramach osoby samotne i niesamodzielne mogą liczyć na wsparcie w zakupach, przygotowaniu posiłków, pracach porządkowych w gospodarstwie domowym, dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, załatwianiu spraw formalnych oraz uiszczaniu opłat. Pomoc ma wymiar nie tylko praktyczny, ale i społeczny – obejmuje wspólne spacery, czytanie książek czy rozmowy.

Seniorzy mogą również nawiązywać relacje, aktywnie spędzać czas i rozwijać się twórczo w domach dziennego pobytu – w ramach marszałkowskiej polityki senioralnej powstało ponad sześćdziesiąt takich miejsc. Organizowane są w nich zajęcia ruchowe, terapeutyczne, plastyczne i muzyczne. Domy dziennego pobytu zapewniają seniorom dostęp do książek i mediów, organizują imprezy, wycieczki oraz spotkania towarzyskie.

Do tych akcji dołącza teraz „koperta zdrowia”. Wypełnijcie ją razem z nami i zadbajcie o swoje zdrowie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już dzisiaj w gazecie „koperta zdrowia”! Sprawdźcie, jak ją poprawnie uzupełnić - Gazeta Pomorska