Juwenalia w Bydgoszczy i "Tramwaj zwany pożądaniem"

Juwenalia w Bydgoszczy i "Tramwaj zwany pożądaniem"

Hanna Walenczykowska

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

1/6
przejdź do galerii

©Organizatorzy Juwenaliów Bydgoskich

Dziś podczas Juwenaliów Bydgoskich odbędzie się "Blokada Łużyka", jutro koncert na Zawiszy. Pojutrze, w tramwaju profilaktyka zakażenia wirusem HIV.
Dwudniowe Juwenalia Bydgoskie (17-18 maja) odbywać się będą na Stadionie Zawiszy. Na studenckiej scenie pojawią się wyjątkowi goście, wystąpią: Happysad, Decapitated, Zeus, 52 Dębiec, MIG, Banał, Zespół AM oraz Talar.

Organizatorzy Juwenaliów Bydgoskich

Ale, juwenalia, tradycyjnie rozpoczynają się dzisiaj „Blokadą Łużyka”, która odbędzie się na boisku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Profilaktyka HIV w tramwaju


„Tramwaj zwany pożądaniem”, to jedna z akcji organizowana przy okazji Juwenaliów Bydgoskich, która zaplanowana została na piątek (18 maja). Tramwaj jeździć będzie na trasie z Lasu Gdańskiego do ul. Bałtyckiej (w godzinach od 18 do 22).
Organizatorem tej akcji jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland - założone w 1956 r. Organizacja działa w 15 miastach w Polsce, zrzesza ponad 2000 studentów i młodych lekarzy.- Corocznie odbywa się ponad 1000 wydarzeń promujących zdrowy tryb życia, wiedzę medyczną oraz profilaktykę, np. ,,Pink Lips” lub ,,Zdrowie pod Kontrolą”. Obejmujemy nimi ponad 200 000 osób rocznie. „Tramwaj Zwany Pożądaniem” to akcja odbywająca się w 12 miastach w Polsce, w tym Bydgoszczy – informuje nas Andrzej Majewski, rzecznik Juwenaliów Bydgoskich. - Celem projektu jest edukowanie młodych ludzi w zakresie profilaktyki zakażeń HIV. Grupa ta często przejawia zachowania ryzykowne, a w związku z tym jest bardzo narażona na zakażenie wirusem. Aby dotrzeć do możliwie najszerszej i zróżnicowanej grupy odbiorczej, akcja zostanie przeprowadzona w czasie Juwenaliów Bydgoskich w godzinach wieczornych.

Bezpłatna podróż


Edukatorzy, którymi są studenci medycyny, wypożyczą od miasta tramwaj. Ten zostanie przystrojony czerwonymi balonami i serpentynami. W tramwaju będzie grać muzyka, a studenci będą elegancko ubrani, każdy w czapce motorniczego. Do tramwaju będą mogli wsiąść wszyscy chętni i bezpłatnie odbyć podróż. Jednak podczas takiego przejazdu każdy podróżny będzie edukowany przez studentów. Otrzyma podstawową wiedzę na temat czynników ryzyka zakażenia HIV, objawów i przebiegu zakażenia, leczenia oraz miejsca, gdzie można bezpłatnie wykonać badania w kierunku zakażenia. Każdy z podróżnych będzie mógł wziąć udział w konkursach i wygrać wejściówki, zniżki oraz kupony.

Dodatkowo każdy uczestnik akcji otrzyma materiały informacyjne (ulotki, broszury) oraz gadżetami przypominającymi o badaniach.

- Uważamy, że włączenie się studentów w akcję edukacyjną, profilaktyczną, podczas własnych juwenaliów, czyli imprezy nastawionej na zabawę zwróci uwagę na temat, z jakim wychodzimy - twierdzi Andrzej Majewski. - Podczas juwenaliów bawią się przecież nie tylko studenci, ale również licealiści i osoby, które już studia zakończyły. Przy okazji zwiększa się ryzyko zakażenia wirusem.

Akcja już trzeci rok z rzędu finansowana jest z grantu Positive Action Europe.

Pogoda na czwartek, 17 majaZobacz też:
Matura HISTORIA rozszerzona [16.05.2018] ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, PYTANIA, MATURA ROZSZERZONA i podstawowa HISTORIA 16.05.2018
MATURA CHEMIA 2018 [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA] Pytania na maturze z chemii

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]