https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz w cieniu ciosów

Renata Napierkowska
25 sierpnia minęło 80 lat od dnia, gdy biskup Antoni Laubitz po latach, gdy kościół stanowił ruinę, ponownie konsekrował świątynię. Dziś w bazylice odbędą się podwójne uroczystości.

25 sierpnia minęło 80 lat od dnia, gdy biskup Antoni Laubitz po latach, gdy kościół stanowił ruinę, ponownie konsekrował świątynię. Dziś w bazylice odbędą się podwójne uroczystości.

- Poruszyłem wszystkich, a jednak nie udało mi się sprowadzić na uroczystości 80-lecia konsekracji świątyni ciosów kamiennych - ubolewa proboszcz parafii pod wezwaniem Imienia Najświętszej Marii Panny, ksiądz kanonik, Tadeusz Kościelny.

<!** reklama>Zabiegi proboszcza, by 12 września, w dniu odpustu i jednocześnie obchodów 80. rocznicy konsekrowania kościoła, na murach pojawiły się znów dwa maszkarony, które obecnie stanowią ekspozycję muzeum w Kórniku, wsparli trzej posłowie: Tomasz Latos, Grzegorz Roszak i Krzysztof Brejza, prezydent Ryszard Brejza, dyrektor inowrocławskiego muzeum Janina Sikorska i siostra Natanaela Błażejczyk z komisji Episkopatu Polski. Sprawa trafiła do Kancelarii Prezydenta RP, ministra kultury i generalnego konserwatora zabytków, jednak, mimo że wszystkie te osoby i instytucje wyraziły poparcie dla inicjatywy księdza kanonika, to ciosy nadal pozostają w Kórniku. Za zwrotem zabytkowych kamieni jest prof. dr hab. Tomasz Jasiński, dyrektor kórnickiego muzeum.

Atmosfera jest, ciosów nie ma

- Niby atmosfera jest przychylna, ale ostatecznej decyzji o przekazaniu ciosów wciąż nie ma. To, czy i kiedy kamienie wrócą do Inowrocławia, zależy od decyzji rady Naukowej Muzeum w Kórniku - twierdzi dyrektor Janina Sikorska.

Tu jest ich miejsce

Rozczarowani tym, że ciosy nie wróciły na dawne miejsce, są także parafianie.

- Nasz kościół to jeden z najcenniejszych zabytków romańskich. Niedawno został podniesiony do rangi bazyliki. Miejsce tych płaskorzeźb jest tutaj - mówi pan Jan z osiedla Toruńskiego.

W związku z jubileuszem wymienione zostały schody, prowadzące do świątyni, na granitowe. Jak się okazuje, te, które zdemontowano. były zbudowane z macew pochodzących z żydowskiego cmentarza. Na wielu płytach są jeszcze dobrze zachowane napisy.

- Schody zostały zbudowane w 1981 roku przez Urząd Miasta, który sfinansował to zadanie i miał ten teren w użytkowaniu. Macewy przekazaliśmy na przechowanie do muzeum. Z pewnością gmina żydowska będzie je chciała odzyskać, gdyż u Żydów jest tak, że jak pochowają człowieka, to powinien w tym samym miejscu spoczywać do końca świata - tłumaczy „Expressowi” ksiądz kanonik Tadeusz Kościelny.

Warto wiedzieć

  • Dziś o godzinie 12 w bazylice odbędą się podwójne uroczystości: odpust i obchody 80. rocznicy ponownej konsekracji kościoła.
  • Uroczystej mszy świętej przewodniczyć będzie metropolita gnieźnieński ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski