https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jezus powraca po 71 latach

Tomasz Skory
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa stanął na placu Poznańskim w 1932 roku. Po siedmiu latach został zburzony przez okupantów. Od czwartku znów będzie symbolem miasta.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa stanął na placu Poznańskim w 1932 roku. Po siedmiu latach został zburzony przez okupantów. Od czwartku znów będzie symbolem miasta.

<!** Image 2 alt="Image 151804" sub="Trwają ostatnie przygotowania do czwartkowej uroczystości odsłonięcia pomnika. Fot. Dariusz Bloch ">W pierwszym odsłonięciu posągu Jezusa uczestniczyły tłumy bydgoszczan, których liczbę oszacowano na przeszło 15 tysięcy. Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, nie spodziewa się tym razem aż takich tłumów. Nie ukrywa jednak, że w czwartek będzie tłoczno.

- To ostatni dzień przed zakończeniem roku szkolnego. W wielu placówkach trwać będą w tym czasie inne uroczystości - mówi Jerzy Derenda. - Z drugiej strony, swoje poczty sztandarowe mają wystawić wszystkie bydgoskie parafie. W niedzielę bydgoscy księża zachęcali parafian do wzięcia udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika. Ludzi więc nie zabraknie.

<!** reklama>Gromadzące się tłumy mogą utrudnić komunikację w pobliżu placu Poznańskiego. - Bydgoszczanom, którzy wybierają się na uroczystości, zalecam korzystać z komunikacji miejskiej - mówi Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Te osoby, które zdecydują się jednak na przyjazd samochodem, będą miały do dyspozycji rozległy parking Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej. Auta zostawiać tam będzie można już od godz. 16.10.

W związku z uroczystościami kierowców podróżujących przez plac Poznański mogą czekać w czwartek utrudnienia. - Nie wiemy jeszcze, ile osób przyjdzie na odsłonięcie pomnika, ale przewidujemy, że zajęty będzie cały odcinek ulicy Seminaryjnej, od szpitala do pomnika - zapowiada dyrektor Jan Siuda. Odgrodzony ma również zostać chodnik przy ulicy Szubińskiej. Jeżeli wzrośnie liczba osób, płotki zostaną przesunięte na jezdnię.

- Komunikacja cały czas będzie utrzymywana. Pozostanie jeden pas dla samochodów. Po 17.00 powinien być już mniejszy ruch, ale nad wszystkim czuwać będzie policja - wyjaśnia Jan Siuda. Około 18.00 uczestnicy uroczystości przejdą do parafii pw. Świętej Trójcy. Procesja wyruszy ulicą Kruszwicką, na której pozostanie jeden wolny pas dla samochodów.

Uroczystości odsłonięcia pomnika rozpoczną się w czwartek o godzinie 17. - Nie byłoby tego posągu, gdyby nie życzliwość wielu bydgoszczan - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB. - Dzięki wsparciu lokalnych firm, nie tylko odtworzyliśmy rzeźbę, ale na skarpie, na której stanął, udało nam się stworzyć godne miejsce.

Marek Rona, artysta, który podjął się odbudowy pomnika, wyznaje, że największym problemem było odtworzenie proporcji obiektu na podstawie zdjęć. - Miałem do dyspozycji tylko siedem fotografii. Większość przedstawiała rzeźbę z dołu, nie było żadnych ujęć od tyłu. Była to trudna praca, ale się udało. Oryginalny pomnik był piękny, a ja starałem się tego piękna nie zepsuć.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski