
► Kolacja powinna być lekkostrawna - w trakcie snu bowiem nasz organizm pracuje wolniej. Również procesy trawienne przebiegają dłużej. Zjadając wysokokaloryczną kolację, fundujemy naszemu organizmowi bombę energetyczną, z którą w nocy sobie nie poradzi i to, czego nie strawimy, odłoży się w jako tkanka tłuszczowa.
► Ponadto pokarm zalegający w jelitach może powodować bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia i gazy. Jeśli nasza kolacja była bogata w węglowodany, nasz mózg dostanie zastrzyk energii, co sprawi, że spać będziemy gorzej i częściej się wybudzać ze snu.
To oczywiste, że wieczorem nie powinniśmy pić mocnej herbaty, kawy, tłustych i ciężkich potraw. Jednak w naszym menu nie powinny pojawiać się także mniej oczywiste produkty żywnościowe. Jakich błędów żywieniowych nie popełniać i czego nie jeść na kolację? Sprawdź w galerii ►►►

Gazowane napoje, piwo - zawarty w cieczy gaz może powodować wzdęcia, ból brzucha oraz zgagę. Dwutlenek węgla pogarsza stan żołądka i wątroby, a także powoduje, że nasze ciało nad ranem może być opuchnięte.
► Brak odpowiedniej regeneracji w nocy sprawia, że odporność organizmu spada - łatwiej łapiemy infekcje i zakażenia oraz gorzej je przechodzimy. Brak odpowiedniej dawki snu może wpływać również na rozwój cukrzycy typu 2, wzrostem napięcia, zaburzeniami nastroju, rozwojem depresji, zaburzeniami widzenia (podwójne widzenie), arytmia serca, wzrostem ryzyka wystąpienia udaru i zawału serca.
Czego jeszcze nie jeść przed snem? Sprawdź ►►►

Mleko - wbrew powszechnej opinii, mleko pite na noc może wywoływać bóle brzucha, powodować dolegliwości ze strony układu trawiennego, wzdęcia i biegunki. Takich objawów mogą doświadczać nie tylko uczuleni na laktozę. Ponadto mleko zawiera dużą ilość laktozy i białka, a po wypiciu szklanki mleka w organizmie występuje wiele reakcji, w tym między innymi zwiększa się poziom glukozy we krwi i produkcja insuliny. W efekcie mózg odbiera sygnały, że organizm potrzebuje... jedzenia, a przez to człowiek nie może zasnąć.
► Brak odpowiedniej dawki snu może wpływać również na rozwój cukrzycy typu 2, wzrostem napięcia, zaburzeniami nastroju, rozwojem depresji, zaburzeniami widzenia (podwójne widzenie), arytmia serca, wzrostem ryzyka wystąpienia udaru i zawału serca!
Czego jeszcze nie jeść przed snem? Sprawdź ►►►

Kanapki z dżemem, powidłami, konfiturą czy marmoladą (a także szeroko pojmowane słodycze i owoce). Cukier w nich zawarty pobudza organizm i stymuluje mózg - ta dodatkowa energia raczej nie ułatwi nam zaśnięcia.
► Pamiętaj! Po zjedzeniu czy wypiciu żywności zawierającej duże ilości cukru, wzrasta poziom glukozy w organizmie, następuje wyrzut serotoniny i dopaminy, a te enzymy powodują pobudzenie organizmu.
Czego jeszcze nie jeść przed snem? Sprawdź ►►►