Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli pracownik nie podda się badaniu trzeźwości, zmusi go do tego policja

(BOB)
Thinkstock
Niedopuszczenie do pracy to najniższa z kar, która grozi pracownikowi, gdy pojawi się w pracy pod wpływem alkoholu. Dyscyplinarka to najpoważniejsza konsekwencja.

Pracodawca może także trwale ograniczyć wysokość pensji wypłacanej pracownikowi, czy ukarać go finansowo przez niewypłacenie dniówki. To w interesie pracodawcy jest ujawnienie, że pracownik jest nietrzeźwy w pracy - jeśli do tego ujawnienia dojdzie, pracodawca ma obowiązek uniemożliwić pracownikowi wykonywanie obowiązków. Gdyby okazało się się, że pracownik w stanie nietrzeźwości wyrządził określone szkody, mógłby sam ponieść tego konsekwencje.

Stawienie się w stanie nietrzeźwości w pracy to jedno z najcięższych przewinień pracowniczych. Trzeba jednak udowodnić pracownikowi, że jest nietrzeźwy - a przy ustalaniu kary pamiętać, że za jedno przewinienie może zostać nałożona tylko jedna kara - albo porządkowa, albo finansowa.

Czy można udowodnić pijaństwo w pracy? Jeśli pracownik się zgadza na badanie trzeźwości, a w firmie jest do tego odpowiedni sprzęt, można badanie wykonać na miejscu. Na przykład wtedy, gdy pracownik sam chce udowodnić, że jest trzeźwy.

Co jednak, gdy zbadać się nie chce albo na miejscu nie ma odpowiedniego sprzętu? Wtedy należy wezwać policję, która ma uprawnienia do tego, by zmusić pracownika do poddania się badaniu stanu trzeźwości.(BOB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!