Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli pomoc państwa dotrze zbyt późno firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne upadną

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Otwarcie nowej hali, na zdjęciu: Marek Hahn, wiceprezes Izby Przemysłowo Handlowej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Andrzej Ofczyński, prezes Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start Bydgoszcz”.
Otwarcie nowej hali, na zdjęciu: Marek Hahn, wiceprezes Izby Przemysłowo Handlowej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Andrzej Ofczyński, prezes Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start Bydgoszcz”. Wojciech Romanowski
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych poz przeanalizowaniu treści Tarczy Antykryzysowej zgłosiła szereg uwag do powyższej ustawy m.in. dotyczących zasad udzielenia pomocy oraz terminu wprowadzenia „tarczy” w życie.

Zastrzeżenia POPON budzi m.in. sposób przyzwania wsparcia finansowego ze strony państwa. Pracodawcy liczą m.in. na ulgi w podatkach, dofinansowanie płac. Dlaczego?

Pracują a obroty spadają

W Bydgoszczy od ponad 25 lat istnieje firma Holkap, która ma status zakładu pracy chronionej. Aż 60 procent zatrudnionych w tej firmie, to osoby jest niepełnosprawne. Połowa z nich cierpi na szczególne choroby, które powodują, że trzeba się nimi zaopiekować. Holkap zajmuje się działalnością handlową oraz magazynową. Niedawno, za pieniądze własne, dofinansowanie Unii Europejskiej i kredyty zakład wybudował i oddał do użytku nową halę.

- Pracujemy nadal, ponieważ udało się nam stworzyć odpowiednie warunki nie tylko pracy ale i dojazdu do zakładu. Nie wszyscy przecież mają samochody, jeżdżą rowerami, czy chodzą. Musieliśmy zaostrzyć rygory bezpieczeństwa, ponieważ nasi pracownicy są w grupie wyższego ryzyka – tłumaczy Piotr Holka, prezes zarządu firmy.

Obroty firmy z działalności handlowej spadły o połowę, ponieważ Holkap dostarczał towar sklepom, restauracjom i barom. Natomiast, działalność magazynowa jeszcze przynosi pewne zyski. Inne firmy korzystają z magazynów, by przechować wyprodukowane przez siebie towary lub, by zgromadzić zakupione surowce.

- Kiedy przejdzie fala zagrożenia koronawirusem, trzeba będzie wznowić produkcję. Dlatego przedsiębiorcy gromadzą to, co będzie im potrzebne – tłumaczy Piotr Holka i przyznaje: - Jest bardzo ciężko, jesteśmy naprawdę wyczerpani. Jeśli zawiesilibyśmy działalność, to ponad 20 firm nie miałoby gdzie magazynować swoich towarów. Poza tym, zainwestowaliśmy ogromne pieniądze w nową halę.

Zagrożeniem dla firmy nie jest tylko to, że działalność handlowa praktycznie zamarła ale i to, w jakiej kondycji są osoby w niej zatrudnione zatrudnione. Jeśli zaczną odchodzić niepełnosprawni pracownicy, to Holkap straci status zakładu pracy chronionej.

- Konsekwencje byłyby olbrzymie – uważa Piotr Holka. - Musielibyśmy oddać pieniądze za inwestycję i leasing, zapłacić 30 procent kary i odsetki naliczone za ostatnie 3 lata. To położyłoby firmę natychmiast.

Potrzebne, by przetrwać

Po to, ten czarny scenariusz się nie spełnił potrzebna jest interwencja państwa. Piotr Holka, podobnie jak inni pracodawcy zrzeszeni w organizacji, mówi, że obecnie najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej a to może zapewnić zakładom pracy chronionej m.in.: dofinansowanie płac pracowników, ulgi w spłatach podatku dochodowego, zwolnienie z części podatku VAT, umorzenie składek ZUS.

- Przydałyby się „wakacje” kredytowe – mówi Piotr Holka. - Czyli odroczenie spłaty rat na 3 miesiące przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty. Wówczas jakoś byśmy uzbierali potrzebny kapitał i przetrwali. Mam też nadzieję, że państwo wesprze także naszych klientów.

Pomoc dopiero w maju

POPON negatywnie oceniła początek obowiązywania propozycji przepisów w zakresie zmian wysokości dofinansowania dopiero od maja br.

- Zaproponowane zmiany w projekcie ustawy, jak i dodatkowe propozycje służą minimalizacji skutków pandemii dla rynku pracy osób niepełnosprawnych i są niezbędne dla ochrony ich miejsc pracy. Należy również zaznaczyć, że nie zwiększają one wydatków budżetu państwa lub PFRON ze względu na pozostawienie regulacji ograniczających wysokość wsparcia czy wiążących jego udzielenie ze spełnieniem już dziś istniejących warunków albo wykorzystują już dziś dostępne środki – czytamy w opinii pracodawców.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera