Dlaczego niektórym udaje się osiągnąć wymarzony cel, a inni stale narzekają na wystające boczki czy zaokrąglony brzuszek? - Problem tkwi w podejściu. Uświadomienie sobie filozofii bycia fit i zwiększenie świadomości funkcjonowania naszego organizmu powinno stanowić podstawę dla każdego, kto marzy o wymodelowanej sylwetce, zadbanej skórze i dobrym zdrowiu. Pomoc trenera czy dietetyka w dążeniu do celu będzie jak najbardziej wskazana i zalecana - mówi Olga Chaińska.
Ale co potem, kiedy skończą się karnety i pozostaniemy zdani tylko na siebie? Nic więc dziwnego, że część osób, nie zgłębiając wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, szybko wraca do starych nawyków. - Podobna sytuacja spotyka osoby, które same narzucają sobie redukcję masy, często sądząc, że zdrowa dieta nie może być smaczna, a już z całą pewnością nie sposób czerpać przyjemność z aktywności fizycznej. Cały dzień na nielubianych jogurtach naturalnych, sałacie czy znienawidzonym pieczywie chrupkim może i poskutkuje utratą wagi. Co więcej możemy w ten sposób osiągnąć upragniony cel, ale z całą pewnością na dłuższą metę nie da się tak żyć - podkreśla zdecydowanie nasza rozmówczyni.
Dieta bez diety
Aby przyzwyczaić się do nowego stylu życia, potrzebujemy około 3 miesięcy. - Pamiętaj, że zmiana trybu życia to proces długotrwały. Zatem jeśli przez kilka ostatnich lat nie stosowałeś żadnej diety, a Twoja aktywność fizyczna ograniczała się do biegu na autobus, daj sobie czas, aby Twój organizm mógł przystosować się do nowych warunków - zachęca Olga Chaińska.
- Wprowadzaj zmiany powoli. Ważne jest, aby poznać właściwości produktów spożywczych oraz zapotrzebowania naszego organizmu pod tym względem. Staraj się również spożywać posiłki regularnie o zbliżonych porach dnia, czyli co 2,5-4 godziny - dodaje trenerka.
Zmiany życia na styl fit powinno się przeprowadzać w myśl zasady : od rewolucji do ewolucji. Jeśli chodzi o rewolucje powinno nią być pozbycie się wszystkich niezdrowych produktów z naszego otoczenia. Oczywiście nie chodzi tutaj o obiecywanie sobie, że już nigdy w życiu nie zjemy czekolady. Takie ograniczenia spowodują, że możemy się pogubić.
Masz dość swoich kompleksów i ciągłego braku energii?
Zmień swoje podejście do diety i aktywności
Co zamiast czekolady?
- Zamiast czekolady możemy zjeść na przykład shake bananowy z dodatkiem kakao i mleka kokosowego. Taki posiłek będzie bardziej bogaty w składniki odżywcze i na pewno zasyci nas na dłużej niż czekolada. Kiedy zamiast po czekoladę sięgniemy po koktajl lub inny zdrowy posiłek, wtedy możemy uznać, że zmieniło się nasze myślenie odnoście stylu życia fit - przekonuje Olga Chaińska.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie
(Źródło: Newsroom 360)