MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jazz z duchem Chopina

Marcin Zawadzki
Marcin Zawadzki
W 1993 roku szef firmy „Polonia Records” Stanisław Sobóla zwrócił się do Andrzeja Jagodzińskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w klasie waltorni (!), o nagranie improwizacji na temat utworów Fryderyka Chopina.

W 1993 roku szef firmy „Polonia Records” Stanisław Sobóla zwrócił się do Andrzeja Jagodzińskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w klasie waltorni (!), o nagranie improwizacji na temat utworów Fryderyka Chopina.

<!** Image 2 align=right alt="Image 161608" sub="Andrzej Jagodziński Trio, Chopin. Les Brillantes 2010

">Jagodziński, waltornista, ale także od wielu już lat uznany pianista jazzowy, podszedł do tematu bardzo poważnie, sam opracował aranżacje, dodał do nich ducha chopinowskiego i razem ze swoimi partnerami Adamem Cegielskim (kontrabas) i Czesławem Bartkowskim (perkusja) przygotował płytę „Chopin”, która podbiła rynek jazzowy i wskazała drogę wielu innym muzykom.

Po wielu latach trio Jagodzińskiego jeszcze raz zmierzyło się z tymi samymi utworami. Krążek „Chopin. Les Brillantes” zawiera wszystkie kompozycje, które wypełniały płytę z 1993 roku, ale oczywiście w nowym brzmieniu i uzupełnione o nowe aranżacje. Co skłoniło muzyków do ryzykownej powtórki?

- Wtedy stąpaliśmy po kruchym lodzie, nie wiedzieliśmy, jak płyta zostanie przyjęta, jak odebrane zostanie takie potraktowanie świętości, jaką jest Chopin. Dziś możemy pozwolić sobie na więcej, dlatego zagraliśmy jeszcze mocniej i z jeszcze większym powerem. Ale duch Chopina cały czas nam towarzyszył - mówił Andrzej Jagodziński podczas koncertu na niedawnym festiwalu FORTEpiano w Toruniu.

Co się zmieniło przez te z górą półtorej dekady? Zacznijmy od tego, że w 1993 roku Stanisław Sobóla o improwizacje na temat Chopina poprosił również Leszka Możdżera, pianistę o pokolenie młodszego od Jagodzińskiego. I Możdżer również nagrał płytę dla Polonii Records („Chopin impresje”), ale rok później. Lawina została jednak uruchomiona. Dziś już nawet trudno skatalogować wszystkie nagrania jazzowe na temat Chopina, które powstały od tamtego czasu. Z lokalnego patriotyzmu przywołajmy chociażby bydgoszczanina Krzysztofa Herdzina, a z sensacji - Janusza Olejniczaka, jednego z największych polskich pianistów chopinistów. Olejniczak też zaliczył skok w bok z Chopinem na jazzowo…

<!** reklama>Płyta tria Jagodzińskiego weszła na rynek w Roku Chopinowskim obok kilkunastu (!) tego rodzaju pozycji. Jest jednak wyjątkowa, bo pionierska, a specjalne miejsce w muzycznym panteonie Jagodziński zajął już dawno. Trochę lat upłynęło, ale muzycy (w tym samym składzie, co w 1993 roku!) grają z jeszcze większym żarem.

I ile razy w jesienne wieczory będziemy słuchać tej płyty, duch Chopina będzie cały czas nam towarzyszył.

Płyty na topie

Notowania sprzedaży płyt w sieci salonów Empik

  1. Kult, MTV Unplugged
  2. Star Guard Muffin, Szanuj
  3. I Love Christmas, Various Artists
  4. Sjesta 6, Various Artists
  5. Andrzej Smolik, Smolik
  6. Dżem, Muza
  7. Irena Santor, Kręci mnie ten świat
  8. Rihanna, Loud
  9. Michael Jackson, The Vision of 
  10. Poe, Złodzieje zapalniczek

Filmowe przeboje

Filmy najczęściej wypożyczane w ogólnopolskiej sieci wypożyczalń „Beverly Hills Video”

  1. Predators
  2. Duże dzieci
  3. Robin Hood
  4. Jak wytresować smoka?
  5. Co nas kręci, co nas podnieca
  6. Zły porucznik
  7. Piętno przeszłości
  8. Pan i pani Killer
  9. Jutro będzie futro
  10. Green Zone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!