W niedzielę już po raz dwudziesty pierwszy w Bydgoszczy odbędzie się Jarmark Świętojański. Tego samego dnia będziemy obchodzić imieniny Leona Wyczółkowskiego.
Jarmark Świętojański, organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki, na dobre zadomowił się na bydgoskim Rybim Rynku. Już jutro ze wszystkich stron Polski do Bydgoszczy przybędą rzeźbiarze, garncarze, malarze, wikliniarze, hafciarki i koronczarki oraz wielu innych twórców niemieszczących się w żadnych sztywnych konwencjach. Przywiozą ze sobą tradycyjne wyroby, które będzie można nie tylko obejrzeć, ale i kupić na rozstawionych straganach. Przez cały czas, w godz. od 10 do 18, zabawie towarzyszyć będzie muzyka wywodząca się z jarmarkowych tradycji.<!** reklama>
Jarmark to także okazja, by skosztować regionalnych potraw, wędlin, nalewek, serów oraz wielu innych pyszności, w tym piwa warzonego według oryginalnych średniowiecznych receptur. Na zakochanych czeka zupa z lubczyka, a na zagubionych i niepewnych jutra - wróżby starej wiedźmy. W trakcie festynu zobaczymy pokazy ginących zawodów i rzemiosła. Wśród gości będzie bednarz, kowal, garncarz i wikliniarz. Będzie okazja do zaopatrzenia się w ręcznie wytwarzaną biżuterię, a na warsztatach każdy będzie mógł ulepić sobie garniec.
Gdy na Rybim Rynku trwać będzie Jarmark Świętojański, na Wyspie Młyńskiej odbywać się będą uroczystości związane z piknikiem „Z wizytą u Leona”. Nawiązują one do tradycji bydgoskich pikników, w której mieszczą się muzyka, taniec, zabawa i rekreacja, związana z bliskością rzeki. Impreza „Z wizytą u Leona” jest poświęcona postaci Leona Wyczółkowskiego, solenizanta, obchodzącego 12 czerwca swoje imieniny.
Na czas trwania pikniku Wyspa Młyńska zostanie udekorowana w stylu epoki Leona Wyczółkowskiego. Pojawią się na niej stoliki i krzesła w starym stylu, wózki z lodami i watą cukrową oraz poczęstunek złożony z ciasteczek, bułeczek, kompotu gościeradzkiego. Nad wodą rozstawione zostaną sztalugi dla artystów malarzy ze Związku Polskich Artystów Plastyków i uczniów liceum plastycznego w Bydgoszczy, malujących portrety i pejzaż wyspy.
Podczas pikniku można będzie wykonywać zdjęcia portretowe i rodzinne z użyciem aparatu analogowego, kupić ozdoby w stylu retro oraz ustylizować się na postać z czasów Leona Wyczółkowskiego. W programie festynu znajdą się jeszcze występ poznańskiego zespołu jazzowego Dixie Company, pokaz i nauka tańca z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wiele innych atrakcji.