Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie przyszłość Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu? MON uspokaja

wixad
Korzenie zestawów OSA tkwią jeszcze w latach 60., ale po wielu modernizacjach sprzęt ten jest do dziś używany przez wiele armii
Korzenie zestawów OSA tkwią jeszcze w latach 60., ale po wielu modernizacjach sprzęt ten jest do dziś używany przez wiele armii Wikipedia
Pracownicy Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu martwią się o przyszłość, bo MON nie daje sygnałów w tej sprawie. Dotarliśmy do odpowiedzi na poselską interpelację

Z zapytaniem do Ministerstwa Obrony Narodowej zwrócił się jeszcze jako poseł, obecnie sekretarz stanu w MSW, Tomasz Szymański.

"MON nie podjęło działań"

Chodziło o prowadzone zwykle w listopadzie postępowania przygotowującego do zawarcia kontraktów na naprawę oraz modyfikację przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wozów bojowych 9A33 OSA (SA-8) na kolejny rok. Kontrakty, które spółka zawiera z Ministerstwem Obrony Narodowej, są podstawą jej funkcjonowania. Pracownicy byli zaniepokojeni, że do końca listopada MON „nie podjęło działań, analogicznych jak w latach poprzednich, w wyniku których możliwe byłoby zawarcie kontraktu umożliwiającego spółce przeprowadzanie w 2024 roku napraw oraz modyfikacji przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wozów bojowych 9A33 OSA (SA-8)”. To natomiast poskutkowałoby zwolnieniami oraz falą odejść „i tym samym bezpowrotną utratą wypracowanych przez dekady kompetencji”.

Jedyna taka spółka

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA w Grudziądzu są jedyną polską spółką zbrojeniową specjalizującą się w serwisie przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wozów bojowych 9A33 OSA (SA-8) i corocznie realizują ich naprawy oraz modyfikacje. „Wypracowana przez lata własnymi zasobami międzynarodowa marka oraz wiarygodność dały możliwość współpracy i realizowania kontraktów zagranicznych dla armii NATO, co materialnie oraz wizerunkowo jest niezwykle istotne dla funkcjonowania, utrzymywania i rozszerzania kompetencji w szeroko wprowadzanych unowocześnieniach uzbrojenia, dając możliwość zapewnienia udziału w jego serwisowaniu" - podkreślał poseł, dopytując czy zakład otrzyma zlecenie naprawy i modyfikację wozów bojowych i kiedy to nastąpi.

Polecamy

Dostaną zlecenie za 42 miliony?

Wiceminister Paweł Bejda, który podpisał się pod odpowiedzią, uspokaja, że MON, ”mając na względzie sytuację geopolityczną w Europie, a szczególnie zagrożenia płynące z trwającego w Ukrainie konfliktu, stoi na stanowisku, iż konieczne jest utrzymanie co najmniej obecnego poziomu wydatków na uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz zdecydowanie większe niż dotychczas wsparcie polskich podmiotów przemysłu zbrojeniowego”. Paweł Bejda przypomina, że Grudziądz otrzymał na lata 2023-2024 zlelenia„zabezpieczenie eksploatacji” Przeciwlotniczego Rakietowego Wozu Bojowego (PRWB) 9A33BM2/3-P (OSA-P). W tym okresie WZU ma również wykonać naprawę główną części samochodów transportowo-załadowczych STZ 9T217BM2, połączoną z naprawą konserwacyjną podwozi bazowych (4 komplety), które wyceniono na 11,2 mln. W Grudziądzu naprawiane są również specjalne sprężarki powietrza UKS-400 (2 komplety) - za 1,7 mln.

Jaki jest plan?

Natomiast w planie Inspektoratu Sił Zbrojnych na 2024 jest postępowanie na wykonanie konserwacji i napraw przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PZR): KUB, OSA oraz podzespołów i części w latach 2024-2026. W tym przypadku wchodzi aż 42 mln zł. Aktualnie 12. WOG prowadzi w tej sprawie negocjacje z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka będzie przyszłość Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu? MON uspokaja - Gazeta Pomorska