https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała Bydgoszcz w połowie XIX wieku? Zobacz archiwalne zdjęcia!

Krzysztof Błażejewski
Przedstawiamy, jak wyglądała Bydgoszcz ok. 170 lat temu.
Przedstawiamy, jak wyglądała Bydgoszcz ok. 170 lat temu. archiwum
Mimo iż fotografię wynaleziono dopiero w połowie XIX stulecia, a zdobycie umiejętności zapisywania na kliszy widoków zajęła ludziom kilka kolejnych dekad, dzięki sztuce rysunku udało się utrwalić i zachować wiele pejzaży miejskich i stanów ówczesnych budowli z czasów wcześniejszych.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa

Jedną z najbardziej zasłużonych dla zachowania obrazów dawnej Bydgoszczy osób był Niemiec Julius Greth. Julius Gotthard Beniamin Greth urodził się w Bydgoszczy w 1824 roku. Studiował rysunek na Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu, przez jakiś czas mieszkał w Gdańsku, a następnie, po ślubie z bydgoszczanką Berthą Schultz, wrócił do rodzinnego miasta.

W 1859 roku wyjechał do Berlina, a następnie osiedlił się w Heidelbergu. Budowle Gdańska, Królewca, a przede wszystkim Bydgoszczy – inspirowały artystę do rysunków, których sporządził kilkaset, tak z natury, jak i z wyobraźni. To jemu zawdzięczamy liczne widoki naszego miasta z połowy XIX wieku.

Większość bydgoskich pejzaży miejskich w litografiach autorstwa Gretha zawarta została w specjalnie sporządzonym, modnym wówczas tableau. Obejmuje ono 14 widoków Bydgoszczy powstałych w latach 1848-1853. Ich skany opublikowane zostały przez Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1997 roku.

W naszej galerii prezentujemy wszystkie 14 litografii „powycinanych”, aby można było dokładniej zobaczyć Bydgoszcz widzianą oczami Gretha przed około 170 laty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski