Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ratować życie? Zestaw praktycznych rad w aplikacji na smartfonie!

hw
Urząd Wojewódzki konferencja prasowapokaz aplikacji i pierwszej pomocy w Urzędzie Wojewódzkim
Urząd Wojewódzki konferencja prasowapokaz aplikacji i pierwszej pomocy w Urzędzie Wojewódzkim Filip Kowalkowski
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy zawiera informacje dotyczące metod ratowania ludzi. Aplikację opracowaną przez policjantów i ratowników pozytywnie ocenili konsultanci wojewody.

Udzielanie pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby i to od tego, czy prawidłowo zostanie ona wykonana , zależy ludzkie życie. Wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się medialna prezentacja aplikacji Pierwsza Pomoc.

Książeczka na ratunek

- Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, dlatego między innymi promujemy numer 112 - oświadczył, witając zaproszonych gości, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Wydarzyła się rzecz wspaniała, ponieważ powstała aplikacja, dzięki której można będzie ratować życie i pomagać osobom, które znajdą się w trudnych sytuacjach.

Aplikacja Pierwsza Pomoc, zawiera zbiór niezbędnych informacji.

PRZECZYTAJ:Pierwsza w Polsce aplikacja pierwszej pomocy jest już dostępna w Internecie [ZDJĘCIA]

- Instrukcja uzyskała pozytywne opinie, między innymi wojewódzkiego konsultanta do spraw ratownictwa medycznego - wyjaśniał Jakub Wawrzyniak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Bydgoszczy. - Została ona przygotowana w dwóch językach; polskim i angielskim. Jest to produkt, który chcemy rozreklamować wśród pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży.

Mało treści, dużo wiedzy

Aplikację, w dwóch wersjach (papierowej) i elektronicznej opracowali bydgoscy policjanci oraz ratownicy medyczni. Instrukcja zawiera mało słów, ale dzięki zdjęciom i filmikom przekazuje podstawowe informacje o tym, co należy robić, by uratować komuś życie.

Autorzy aplikacji omówili m.in.: jak należy zatamować krwotok, co robić w przypadku zadławienia, udaru mózgu, omdleń, hipotermii, cukrzycy i przy oparzeniach. Jak należy postępować z kimś, u kogo stwierdza się silną reakcję alergiczną lub wpływ środków odurzających (np. narkotyków i dopalaczy). W instrukcji znajdują się również porady (cywilne procedury postępowania) dotyczące zamachów terrorystycznych.

Podczas prezentacji aplikacji Pierwsza Pomoc ratownicy pokazali, w jaki sposób wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową oraz tamuje krwotok z przedramienia. Aplikację można pobrać ze strony internetowej policji lub Urzędu Wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!