
Uszczelnij okna
Nieszczelne skrzydła okienne oznaczają spore straty ciepła. Na szczęście można uszczelnić je na własną rękę dzięki samoprzylepnym uszczelkom z pianki poliuretanowej lub gumy, które przykleja się na ościeżnicach okiennych. Co ważne, powierzchnia do montażu uszczelek musi przedtem zostać oczyszczona (np. z łuszczącej się farby) oraz osuszona.

Odsłoń kaloryfery
Nie każdy wie, że kaloryfery mogą grzać wydajniej. Wystarczy odsunąć zasłaniające je meble czy grube zasłony, żeby ciepło mogło skuteczniej promieniować na całe pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest również usunięcie z grzejników kurzu. Przy okazji warto też sprawdzić, czy kaloryfery nie są aby zapowietrzone.

Zakonserwuj ogrodzenia i balustrady
Podatne na rdzewienie elementy metalowe na zewnątrz trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Przed dalszym niszczeniem ochroni je farba antykorozyjna, którą można następnie pomalować farbą dekoracyjną. Przed malowaniem z metalowych powierzchni należy usunąć rdzę i zabrudzenia (np. za pomocą szczotki drucianej). Następnie trzeba je odtłuścić (np. rozpuszczalnikiem) i zmatowić za pomocą papieru ściernego.

Schowaj wszystko, co źle znosi zimę
Przed nadejściem zimy warto zrobić dokładny obchód całej posesji i schować pod dach wszystkie znalezione meble ogrodowe, narzędzia i sprzęty (np. grill, kosiarka). Warto pamiętać również o pompach ogrodowych – jeśli znajdują się w zbiornikach wodnych na głębokości mniejszej niż 70 cm, należy przenieść je do pomieszczenia, w którym panuje temperatura powyżej zera. Co ważne, urządzenia te muszą być przechowywane zanurzone w wodzie – w przeciwnym razie mogą się rozszczelnić.