Zwierzęta, które zmieniają płeć, łączą się w międzygatunkowe pary i wydają na świat młode innych gatunków lub chimery. W ostatnich latach odnotowano przypadki przyprawiające naukowców o ból głowy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 42393" sub="Gdy osły krzyżują się z końmi, to z takiego związku rodzi się muł, hybryda, która, według genetyki, jest bezpłodna. Jednak licząca 14 lat marokańska mulica oparła się zasadom nauki i wydała na świat zdrowego źrebaka.">Trudno o bardziej skrajne gatunki niż kot i pies. Nikt by grosza nie postawił, że między takimi zwierzakami dojdzie do romansu, a tym bardziej, że taki związek może owocować. A jednak.
Pod koniec listopada 2006 r. brazylijska kotka Mimi stała się szczęśliwą matką. Tyle tylko, że kotka nie okociła się, lecz oszczeniła. Wydała na świat sześcioro nietypowych potomków, przyprawiając brazylijskich naukowców o ból głowy.
Właścicielka Mimi stwierdziła, że kocica zaszła w ciążę z psem sąsiadów. Połowa nietypowego miotu Mimi jest chimerami - kotopsami, noszącymi cechy zarówno psa jak i kota. Pozostała trójka to typowe szczeniaki.
Do innego genetycznego cudu doszło w sierpniu 2004 r. w ogrodzie zoologicznym w Witebsku na Białorusi. Przyszły tam na świat cztery królikoświnki. Królica ozdobna o imieniu Lulu urodziła czworo maluchów o cechach królika i świnki morskiej.
Zaskoczeni pracownicy zoo przeprowadzili śledztwo i wykryli, że ojcem chimer był samiec świnki morskiej. Do romansu doszło na wybiegu, który Lulu dzieliła ze stadem tych południowoamerykańskich gryzoni.
Pracownicy zoo zwrócili się do miejscowych naukowców z prośbą o pomoc w rozwikłaniu genetycznej zagadki. Czy możliwe jest skrzyżowanie królika ze świnką morską? Naukowcy odparli, że teoretycznie, jako że obydwa gatunki to gryzonie, krzyżówka jest możliwa, ale o podobnym wypadku wcześniej nie słyszano.
<!** reklama left>Inne zdarzenie obserwowano w październiku 2002 r. w Maroku. Tamtejsza mulica się oźrebiła.
Gdy osły krzyżują się z końmi, to z takiego związku rodzi się muł, hybryda, która, według genetyki, jest bezpłodna. Jednak licząca 14 lat marokańska mulica oparła się zasadom nauki i wydała na świat zdrowego źrebaka. Ojcem był osioł, dlatego też młode, w porównaniu z innymi mułami, narodziło się nieco mniejsze i bardziej przypominało urodą gatunek taty.
Zwykle w krzyżówkach koni z osłami łańcuch pokoleń kończy się na mułach, ponieważ struktura DNA tych zwierząt znacząco się różni. Konie mają 32 pary chromosomów, a osły tylko 31. DNA muła ma więc nieparzystą liczbę 63 chromosomów, której nie da się podzielić na pary, co jest warunkiem rozmnażania się.
W jaki więc sposób 14-letnia mulica pokonała tę barierę? Według eksperta w dziedzinie weterynarii dr Gigi Kay, która badała ten przypadek, mulica przekazała swemu dziecku tylko część swojego DNA. Jak do tego doszło, nie wiadomo. W ciągu ostatnich 500 lat udokumentowano tylko 60 podobnych przypadków.
Ptaki też potrafią wyczyniać genetyczne cuda. We wrześniu 2004 r. w jednym z rumuńskich gospodarstw rolnych kaczka należąca do Constantina Zamfira zniosła jajko, które z zewnątrz niczym się nie wyróżniało. W środku kaczego jajka znajdowało się jednak jajo kurze wraz z osobną skorupką. W ten sposób został ujawniony romans rumuńskiej kaczki z miejscowym kogutem - samcem kury domowej. Właściciel drobiu był tym bardzo zdziwiony, bo koguta już właściwie spisał na straty, jako starego i na wpół ślepego ptaka.
Jeszcze większą sensację wzbudziło zachowanie przedstawiciela drobiu z małej fermy w Saltford w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 2006 r. tamtejsza kura zmieniła płeć i stała się kogutem, wprawiając naukowców w zakłopotanie.
Zwyczajnej znoszącej jajka kurze zaczęło nagle zmieniać się upierzenie, wyrósł jej ogon, a na łebku - czerwony grzebień. Ptak, nazwany Dziwakiem, zachowuje się agresywnie, jak na koguta przystało i pieje o świcie. Jednak dawna nioska, chociaż zachowuje się i wygląda jak kogut, nie ma męskich narządów płciowych.
- Tego rodzaju przypadki są niezwykle rzadkie, ale spotkałam się już z nagłą zmianą płci u kaczki oraz u bażantów - oświadczyła dr Victoria Roberts, ekspert brytyjskiego związku drobiarskiego. - Przyczyną takich zmian może być wzrost poziomu testosteronu w organizmie ptaka.